Z cyklu: jaki wzór? Kratka

Chociaż kraciaste wzory bardziej kojarzą nam się z kuchnią niż z łazienką, wcale nie jest powiedziane, że w łazience nie znajdą zastosowania. Jak wszystkie wyraziste wzory, także i kratki muszą być bardzo precyzyjnie rozplanowane i skomponowane z powierzchniami gładkimi. Znalezienie płytek ceramicznych, z których każda będzie ozdobiona kraciastym wzorkiem może nastręczać trudności. Ale przecież nie w tym rzecz: kratka, to wzór który ułożyć można z dwóch lub więcej kolorów płytek. Właściwie każda łazienka, która ozdobiona jest maleńkimi płytkami mozaikowymi, to łazienka kraciasta. Układając szachownicę czy komponując kilka kolorów płytek w określonych sekwencjach, nawet nie zdajemy sobie sprawy, że oto układamy klasyczną kratkę. Może nie szkocką, ale jednak. Chociaż… szkocką też można ułożyć.

Tekstylia i drobiazgi

Kraciaste ręczniki
Kraciaste ręczniki

Jeśli nie planujemy remontu ani nie wyposażamy nowej łazienki, możemy jak zwykle rozegrać kwestię przearanżowania pomieszczenia na poziomie tekstyliów. Kraciaste ręczniki, rolety czy dywaniki wydatnie zdynamizują przestrzeń, w której królują monochromatyczne płytki ceramiczne i biała ceramika łazienkowa. Równie efektownie prezentują się łazienkowe drobiazgi jak kubki na szczoteczki do zębów czy mydelniczki.  Wymiana tych gadżetów możliwa jest zawsze wtedy, kiedy znudzi nam się poprzedni wystrój i nie wiąże się z wielkimi nakładami finansowymi.

Ściana i podłoga

Ściana, podłoga, obudowa
Ściana, podłoga, obudowa

To już poważniejsza inwestycja, ale efekt może być porywający. Kraciaste wzory to często misterne układanki mozaikowe, które przy bliższym oglądzie ukazują dopiero maestrię rzemieślnika. Żmudna i długotrwała praca owocuje pięknymi wzorami, które zmieniają się w zależności od kąta padania światła albo do złudzenia przypominają materiał, z którego można uszyć strojną suknię. Przy tak atrakcyjnej ścianie czy podłodze możemy poprzestać na prostej białej ceramice łazienkowej i najklasyczniejszych rozwiązaniach estetycznych. Kratka jest efektowna, rzadko gości w naszych łazienkach, dlatego można ja uznać za wzór wyrafinowany i atrakcyjny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.