Ubikacja: razem czy osobno?

Najczęściej jest tak: jedna łazienka w mieszkaniu i w tej łazience wszystko – wanna i/lub prysznic, ubikacja, pralka, suszarka i jeszcze schowki na rozmaite „przydasie”. Często nie mamy wyboru. W starych blokach nie ma ani możliwości przeorganizowania mieszkania w taki sposób, aby wygospodarować dodatkowe pomieszczenie na osobną ubikację, ani podzielenia łazienki na dwa pomieszczenia.

Razem plus jeszcze jedna

Wszystko w jednym
Wszystko w jednym

Kto jednak jest posiadaczem domu lub dużego mieszkania na pewno nie ma tego rodzaju kłopotów. Już na etapie projektu przyjmuje za pewnik, że w jego domu będzie i duża łazienka z toaletą dla domowników i osobna toaleta,  a także mała łazienka dla gości. Nie, nie – tu nie ma mowy o nadmiarze. W rodzinie często ubikacja potrzebna jest mamie i dziecku równocześnie, a nie ma chyba nic bardziej stresującego, niż czekanie i przebieranie nogami pod drzwiami łazienki. Jeśli więc zadajemy sobie pytanie: ubikacja – razem czy osobno, odpowiedź brzmi i tak, i tak. Stanowczo należy zarzucić myślenie kategoriami: po co nam to? Strefa toaletowa powinna być dla domowników maksymalnie komfortowa, tym bardziej że ceramika łazienkowa nie jest droga i możemy sobie pozwolić na urządzenie dwóch pomieszczeń sanitarnych.

Full opcja

wyposażenie łazienki
w pełni wyposażona łazienka

Jeśli duża rodzinna łazienka, to full opcja higieniczno-sanitarno-kosmetyczna: wanna, prysznic, dwie umywalki, bidet i jeszcze strefa dla pralki i suszarki, to na pewno przyda się także mała toaleta, w której oprócz ubikacji będzie tylko umywalka. To doskonałe rozwiązanie, jeśli mamy małe dzieci, które biegają po świeżym powietrzu i co chwilę wpadają do domu na siusiu i mycie ubłoconych – żeby tylko… – rączek. Nietrudno sobie wyobrazić, co by było gdyby za każdym razem wpadała w zabłoconych butach do naszej wypieszczonej dużej łazienki, zostawiając zawartość podeszew na puchatych dywanikach. Taka mała toaleta szybko się brudzi, ale też szybko można ją doprowadzić do porządku – to miejsce strategiczne oraz bardzo wygodne w użytkowaniu. A to była tylko okoliczność całkiem przyjemna – rozbawione biegające brudasy. A pomyślcie teraz jakim logistycznym ułatwieniem będzie dodatkowa ubikacja, kiedy całą rodzinkę dopadnie jesienny wirus grypy żołądkowej…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.