Oświetlenie halogenowe

Halogeny trzeba po prostu lubić. Dają charakterystyczne światło, często ostre i jaskrawe, które nie każdemu odpowiada. Nawet opakowane w kasetonowym suficie, nie zawsze są przyjazne dla oka. Zwolennicy halogenów są zdania, że to doskonałe punktowe oświetlenie traktować można jak elementy układanki:  z małych halogenowych żarówek wyczarować można ciekawe kompozycje – ot, choćby gwiezdne konstelacje czy dowolne kształty geometryczne. Ale prawdą także jest, że halogeny bardzo się nagrzewają i jeśli umieścimy lampę halogenową w zasięgu ręki, np. nad lustrem, można się oparzyć. W powszechnej opinii halogeny są bardzo energochłonne, ale istnieją przecież eco-halogeny, które pozwalają na trzydziestoprocentową oszczędność energii.

Życie na suficie

Jak zaaranżować sufit?
Jak zaaranżować sufit?

Halogenowe punkty świetlne na suficie można rozplanować tak, że oświetlenie łazienki będzie bardzo efektowne. Kształty lampek halogenowych i natężenie światła wybierzemy sami. Pamiętajmy, że halogeny nie powinny być narażone na bezpośredni kontakt  z wodą. Każdy, kto choć raz miał wątpliwą przyjemność widzieć pękający i rozpryskujący się halogen, dobrze wie, że sprzątania potem co nie miara, a drobinki szkła są niemal wszędzie. Dobrze zabezpieczone halogeny, odporne na wilgoć będą ozdobą niekłopotliwą i długowieczną.

Lustereczko, powiedz przecie

oświetlenie punktoweHalogeny oświetlające lustro nie powinny razić w oczy. Ich umiejscowienie umożliwia lub uniemożliwia wykonanie starannego makijażu. Z kolei halogeny wmontowane nad półką mogą spełniać rolę reflektora, wydobywającego z mroku zarówno samą konstrukcję efektownej półki, jak i umiejscowione na niej gadżety: świece, flakony perfum czy inne ozdoby. Jeśli w naszej łazience jest także oświetlenie innego pochodzenia – np. mamy łazienkę z oknem – wybierzmy więcej halogenów o mniejszej mocy. Doświetlmy zakamarki albo… podłogę. Łazienka z oknem nie potrzebuje wiele sztucznego światła w dzień, wieczorem zaś wystarczy jej światło nastrojowe. Niektóre modele eco-halogenów mają opcję regulacji natężenia światła i pięknie podkreślają kolorystykę płytek ściennych czy mebli.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.