Łazienka w stylu prowansalskim.

Łazienka pachnąca Prowansją…

Styl prowansalski to dość popularny motyw w mieszkaniach. Czemu nie wykorzystać go w łazience? Idealnie do niej pasuje, gdyż odznacza się prostotą, jasnymi barwami i pięknymi wzorami. Przyjrzyjmy się bliżej, jak można wprowadzić styl prowansalski w łazience.

Styl prowansalski w łazience

Jak sama nazwa wskazuje, styl prowansalski zaczerpnięty jest z malowniczej Prowansji, krainie na południu Francji, która odznacza się wyjątkową sielskim wyglądem, zapachem lawendy, drewnianymi domami i jasnymi barwami.

Łazienka w stylu prowansalskim.
Łazienka w stylu prowansalskim.

Łazienka inspirowana Prowansją powinna być pomieszczeniem jasnym, ciepłym i przytulnym. Dominują tu barwy takie jak biel, beż, słoneczna żółć, oliwkowa zieleń oraz lawenda. Kolory te świetnie wyglądają w połączeniu z chropowatą fakturą ścian lub mebli. Meble w stylu prowansalskim są wykonane głównie z żelaza lub litego drewna. W wypadku mebli łazienkowych, możemy zdecydować się na drewniane, ale musimy je odpowiednio zaimpregnować.

Wanna w stylu prowansalskim.
Wanna w stylu prowansalskim.

Jeśli chodzi o ściany, zwykle wybieramy kafelki do łazienki, można więc zdecydować się na płytki ceramiczne o jednolitym kolorze z dodatkiem delikatnych wzorów przedstawiających kiście winogron, lawendę, kwiaty czy kłody zbóż. Ponieważ w stylu prowansalskim podstawowym materiałem są kamień i ceramika, z pewnością znajdziemy płytki ceramiczne do łazienki dopasowane do takiego wnętrza. Jeżeli jednak nie chcemy kłaść na ścianach płytek, możemy wybrać inną opcję. Ściany szczególnie narażone na działanie wody i wilgoci możemy obłożyć także kamieniem. Dobrze prezentuje się też malowana na biało cegła. Możemy również zostawić ściany nieotynkowane lub nadać im fakturę za pomocą tynku strukturalnego.

Przybory higieniczne w stylu prowansalskim.
Przybory higieniczne w stylu prowansalskim.

W stylu prowansalskim będzie również delikatne ozdobienie armatury, która koniecznie musi być biała. Może to być wzór kwiatowy na obudowie wanny czy też inne motywy dekoracyjne. Nie możemy jednak przesadzić z motywami ozdobnymi, gdyż styl prowansalski jest przede wszystkim wyważony i delikatny. Zbyt dużą ilością dekoracji moglibyśmy uzyskać nieco kiczowaty efekt.

Łazienka w stylu prowansalskim nie może się nie podobać. Jest elegancka i funkcjonalna, ale i przytulna, inspirująca, kojąca.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.