Mała łazienka.

Jak umeblować małą łazienkę?

Mieszkania w bloku mają to do siebie, że każde pomieszczenie jest w nich małe. Stąd dużą trudność może nam sprawić ich umeblowanie w taki sposób, by dodatkowo optycznie ich nie pomniejszych ani nie uzyskać efektu „zagracenia”. Szczególnie trudne jest to w wypadku łazienek, gdyż są pewne sprzęty oraz urządzenia sanitarne, z których nie możemy zrezygnować, a które siłą rzeczy zajmują sporo miejsca. Zastanówmy się więc, jak można zaplanować wyposażenie takiej łazienki, a także poznajmy kilku sprytnych metod optycznego powiększenia jej wnętrza.

Meble i urządzenia na wymiar

Umywalka nablatowa.
Umywalka nablatowa w małej łazience.

W dzisiejszych czasach sprawa jest o wiele prostsza niż jeszcze kilkanaście lat do tyłu. Firmy produkujące meble łazienkowe oraz urządzenia sanitarne dają nam możliwość zamówienia tych rzeczy na wymiar. Oznacza to, że możemy idealnie zaplanować rozstaw poszczególnych sprzętów w oparciu o wymiar łazienki, a następnie zamówić te rzeczy właśnie w takich pomniejszonych wymiarach. Oczywiście zakup mebli na indywidualne zamówienie wiąże się z większymi kosztami, ale na pewno rozwiązuje spory problem, jakim jest wyposażenie małej łazienki. Jeżeli nie stać nas na takie rozwiązanie, możemy też skorzystać ze specjalnej linii urządzeń sanitarnych o mniejszych wymiarach zaprojektowanych dla małych łazienek. Wtedy również mamy możliwość montażu w małej łazience, ale wyposażenie jej musimy zaplanować w oparciu o wymiary wybranych przez nas mebli i sprzętów. Z pomocą fachowca na pewno nam się to uda. Na rynku dostępne są między innymi umywalki wbudowane w blat, które pozwalają zagospodarować lepiej przestrzeń, w której musimy ustawić meble łazienkowe, a także wanny asymetryczne, zajmujące znacznie mniej miejsca niż te klasyczne prostokątne. Podobnie warto zrezygnować z szafek stojących na rzecz wiszących. One również pozwalają zaoszczędzić przestrzeń na podłodze, a zagospodarować tę na ścianach. Jeżeli mamy dzieci, to takie rozwiązanie jest nawet bezpieczniejsze, ponieważ mamy pewność, że maluchy nie wyciągną żadnych środków chemicznych z szafki, bo do niej nie dosięgną.

Dobór kolorów i dodatków

Mała łazienka beżowo-brązowa.
Mała łazienka w kolorach beż-brąz.

Kolorystyka w małej łazience również ma niebagatelne znaczenie. Nie od dziś wiemy, że ciemne kolory przytłaczają, a jasne rozświetlają. Dlatego powinniśmy zapomnieć o ciemnej podłodze czy ścianach, a zastąpić je jasnymi płytkami ceramicznymi, ewentualnie z jednym ciemniejszym motywem, który nada wnętrzu charakteru. Może to być połączenie bieli z granatem, beżu z brązem czy też bieli z czernią. Równie ważne, co jasne kolory, jest też dobre oświetlenie w małej łazience. Warto zdecydować się na oświetlenie punktowe, gdyż rozjaśni ono każdy zakamarek łazienki, nawet tej niedużej i doda wrażenia, że pomieszczenie jest większe. Możemy wybrać małe kinkiety i zamontować je nad półkami, wanną oraz wokół lustra. Jeśli chodzi o lustro, to coraz więcej osób decyduje się na montaż lustra bez oprawy na całej jednej ścianie łazienki. Takie rozwiązanie doskonale powiększa optycznie całą łazienkę, a jest przy tym funkcjonalne, zwłaszcza dla pań. 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.