Jak samodzielnie zrobić szafkę łazienkową?

Aranżując czy remontując łazienkę, często mamy obawy co do całkowitych kosztów takiego przedsięwzięcia. Szczególnie kosztowne są meble łazienkowe. Trudności może też sprawić znalezienie szafek na odpowiedni wymiar, gdyż zwykle są one tworzone na jeden uniwersalny wymiar, a za wszelkie zmiany na specjalne zamówienie płaci się dodatkowo. Istnieje jednak ciekawa alternatywa – szafkę łazienkową można zrobić samodzielnie! Jak? Podaję kilka prostych wskazówek.

Podstawa to dobry projekt!

Zanim przystąpimy do budowy swojej szafki łazienkowej, musimy wykonać dokładne pomiary odnośnie jej wysokości, szerokości i pojemności. Trzeba przy tym uwzględnić miejsce na ewentualne gniazdko czy jakieś zawory. Tak sporządzone obliczenia powinny zostać przeniesione na papier w formie czytelnego i prostego rysunku.

szafka
Aby zbudować samodzielnie szafkę łazienkową, potrzebujemy dokładnego projektu z wymiarami.

Właściwie do zbudowania szafki łazienkowej, jeśli chodzi o teorię, wystarczą nam właśnie takie pomiary. Następnie musimy ustalić, z jakich materiałów skorzystamy i jak wiele ich potrzebujemy. Podstawą jest materiał na szafkę – dobrze, aby był odporny na wilgoć i pasował do wnętrza łazienki. Będziemy potrzebować też między innymi uchwyt do szafki, zawiasy do drzwiczek, wkrętki, śruby do montażu szafek, podpórki pod szafki, szyna do montażu szafek, konfirmaty i zaślepki oraz taśmę do oklejenia obrzeży. Jeśli chodzi o sam materiał na szafkę, może to być płyta MDF oraz płyta pilśniowa na tył szafki, każda w rozmiarach dopasowanych do wcześniej przez nas wymierzonych. Warto wykonać listę takich zakupów i z nią udać się do sklepu, aby niczego nie zapomnieć. Dobrze też mieć ze sobą miarkę i już na miejscu, w sklepie wymierzyć kupowane przez nas materiały – wtedy będziemy mieć całkowitą pewność, że są one w dobrych wymiarach.

Zaopatrz się w narzędzia

Do samodzielnego wykonania szafki łazienkowej potrzebujemy zwykłych, ale też pewnych specjalistycznych narzędzi. Należą do nich: wiertarka, wkrętarka, młotek, nożyczki, klucz imbusowy, śrubokręt, miarka, papier ścierny, poziomica, a nawet żelazko.

szafka
Przygotuj wszystkie materiały i narzędzia, zanim przystąpisz do pracy!

Większość z nas posiada te narzędzia na swoim wyposażeniu, ale jeśli któregoś nam brakuje, dobrze go dokupić lub pożyczyć jeszcze przed przystąpieniem do pracy. Tak przygotowani możemy zabierać się za budowę swojej szafki łazienkowej! Gdzie szukać wskazówek, jak zrobić to krok po kroku? Oczywiście w Internecie! Znajdziemy tu zarówno szczegółowe opisy, jak i filmy instruktażowe, które pozwolą nam bez problemu stworzyć szafkę, a nawet całe zestawy mebli, do naszej łazienki. Zatem do dzieła!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.