Drewno w łazience

Drewno w łazience jest znanym od wieków elementem wykończeniowym, wystarczy przypomnieć sobie chociażby popularne drewniane fińskie sauny. Współcześnie w wielu naszych łazienkach drewno wypiera inne metalowe i stalowe materiały, dzięki temu pomieszczenie przełamuje chłód chromu, szkła i ceramiki. W wielu aranżacjach drewno stanowi idealne wykończenie łazienkowej stylizacji, ponieważ nadaje szyku, elegancji i ciepła. Drewno króluje w łazienkach na ścianach, podłogach i innych akcesoriach.  Świetnie sprawdza się drewno jako materiał, z którego zrobione są łazienkowe meble i dodatki, a nawet jako element, z którego można zrobić pewną część umywalki czy wanny.

drewniane elementy w łazience
drewniane elementy w łazience

Jakie drewno do łazienki?

Co możemy uzyskać decydując się na drewniane wykończenie elementów łazienki? Drewno z pewnością ociepli nasze wnętrze i uczyni je bardziej przytulnym. Pamiętajmy jednak, że w wilgotnym i ciepłym środowisku łazienki, drewno narażone będzie na zmiany temperatury i wilgotności, dlatego decydując się na drewnianą podłogę lub meble, powinniśmy wybierać odpowiednie rodzaje i technologię ich wykonania.

Spośród rodzimych gatunków drzew do wykorzystania w łazience nadają się między innymi drewno pozyskane z wiązu, dębu, jesionu czy modrzewia. Lepszym rozwiązaniem będą jednak gatunki drewna egzotycznego, na przykład: drewno tekowe, wenge lub bambus. Z racji swoich właściwości gatunki te odporniejsze są na wilgoć i ciepło.

Drewno w nowych aranżacjach

drewniana szafka pod umywalkę
drewniana szafka pod umywalkę

Zaletą drewna jako surowca jest łatwość łączenia go z innymi materiałami, które zwyczajowo w aranżacjach łazienek są spotykane. Drewno świetnie sprawdzi się w połączeniu z powszechnie stosowaną ceramiką, ale równie dobrze pasować będzie do łazienki wykończonej kamieniem, aby przełamać jego chłód. W nowoczesnych aranżacjach drewno pojawia się coraz śmielej już nie tylko w formie blatów pod umywalki, komódek, szafek, stojaków czy parawanów, ale również na przykład w obudowie wanny. Tańszą wersją są meble fornirowane okleinami imitującymi gatunki rodzime i egzotyczne.

Bez względu na to jaką wersję drewna w łazience wybieramy, musimy pamiętać, że materiał, z którego wykonane są nasze meble powinien być odpowiednio zabezpieczony i pielęgnowany. Mało odporne są z pewnością drewna lite, a na podłodze wygodniej jest zastosować panele trzywarstwowe aniżeli tradycyjny parkiet ze sklejek. Dobrze traktowane drewno z pewnością posłuży nam przez długie lata, zatem warto je co pewien czas lakierować i woskować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.