układanie płytek w łazience

Układanie płytek łazienkowych

Aranżując łazienkę, wybieramy różne elementy, między innymi płytki łazienkowe, armaturę, meble czy dodatki. Szczególnie ważnym zakupem są płytki na podłogę i ściany, ale jeszcze ważniejsze jest to, w jaki sposób zostaną one położone. Dziś chciałabym podzielić się z Wami krótkim poradnikiem, jak ułożyć płytki, by wyglądały estetycznie i były solidne.

Zanim przystąpisz do układania płytek

układanie płytek
Rozmiar płytek musi być dopasowany do rozmiaru łazienki.

Jeśli chodzi o zakup płytek, musimy dopasować ich wielkość i ilość do rozmiarów łazienki. Muszą one też być dopasowane do charakteru tego pomieszczenia, a więc odporne na działanie wilgoci oraz środków chemicznych używanych do ich czyszczenia. Ustalając ilość płytek, trzeba obliczyć powierzchnię pod płytki w metrach kwadratowych, a następnie uzyskaną liczbę powiększyć o jakieś 10-15%. Jest niezbędny zapas płytek w razie, gdyby doszło do jakiejś straty materiału podczas ich układania.

Zasady układania płytek w łazience

Często jest tak, że układając płytki na ścianach, trzeba je przyciąć, aby zmieściły się na powierzchni. Robimy tak, gdy okładzina nie będzie składać się z samych płytek. W takiej sytuacji należy zacząć układać płytki od góry, aby te przycięte znalazły się na dole, przy podłodze. Jeśli natomiast cała łazienka będzie wyłożona płytkami, ich układanie zaczynamy od dołu. Kolejną ważną sprawą jest wybór kleju.

płytki
Wybór kleju do płytek łazienkowych nie może być kwestią przypadku.

Jeśli nie będzie solidny i trwały, istnieje ryzyko, że po jakimś czasie płytki po prostu się odkleją i spadną. Najlepszy klej do płytek na podłożu betonowym lub tynkowym to klej cementowy typu C1TE. Jeżeli zależy nam, by klej wysechł szybko, a płytki były od razu użytkowane, warto wybrać klej szybkowiążący typu C2FTE. Następnie musimy zadbać o odpowiednią ilość spoin. Obowiązuje zasada, że im większe płytki, tym grubsza spoina. Producenci oferują między innymi fugi z ochroną antybakteryjną lub ochroną koloru. Kolor fug można dobrać do kolory płytek, fajny efekt dają na przykład fugi brokatowe.

Biorąc pod uwagę tych kilka wskazówek, możemy z powodzeniem wykafelkować łazienkę nawet bez większego doświadczenia. Warto jednak skorzystać z porad i pomocy profesjonalnego kafelkarza. Źle położone płytki rzucają się w oczy i psują całą aranżację.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.