pękające płytki łazienkowe

Samodzielna wymiana popękanych płytek

Pękające płytki łazienkowe na ścianach lub podłodze to dość powszechny problem. Nie dotyczy on jednak jedynie strony estetycznej. Popękane płytki mogą bowiem zbierać i wchłaniać wodę, co może spowodować kolejne zniszczenia, a także powstanie wilgoci i pleśni. Dlatego wymiany popękanych płytek warto nie odkładać na później. Co więcej, taką naprawę można wykonać samodzielnie. W jaki sposób?

Dlaczego płytki łazienkowe pękają?

Pęknięcia na płytkach mogą pojawić się znienacka lub na skutek uszkodzenia mechanicznego. Najczęstszym powodem powstawania pęknięć i ubytków jest upadanie na podłogę ciężkich przedmiotów. Inny powód to na przykład nadmiar kleju nałożony przy budowie lub też naturalne ruchy płyt budynku mieszkalnego. Płytki ulegają pęknięciu również wtedy, gdy odstępy spoinowe są zbyt małe.

Jak wymienić płytki samodzielnie?

Najbardziej komfortową sytuacją jest, gdy posiadamy w zanadrzu nieużyte płytki, którymi można by zastąpić te pęknięte. Rzadko kiedy jednak zdarza się, że pozostaną nam jakieś niewykorzystane płytki. W takiej sytuacji musimy poszukać w sklepie bardzo podobne lub też zdecydować się na bardziej oryginalne wykończenie w postaci ciekawej mozaiki, co nie tylko pozwoli nam pozbyć się problemu pękających płytek, ale też nieco odświeży aranżację. pękające płytki łazienkoweWybierając konkretny rodzaj płytek, musimy ściśle stosować się do wskazówek producenta odnośnie ich montażu. Wybierzmy klej i fugę elastyczną, gdyż są one znacznie trwalsze. A klej szybkoschnący pozwoli nam szybciej wykonać pracę – przy nim już po 6 godzinach możemy fugować.pękające płytki łazienkowe

Na początek musimy usunąć starą fugę, trzeba jednak przy tym uważać, by nie uszkodzić płytek obok. Pomóc nam może przecinak i mały młotek. Najpierw zrywamy fugę wokół pękniętej płytki przecinakiem, a potem usuwamy ją, uderzając lekko młotkiem w środek. Następnie zdrapujemy pozostałości kleju i fugi i w razie potrzeby uzupełnić ubytki zaprawą wyrównawczą i poczekać dzień, aż wyschnie. Teraz możemy już położyć nową płytkę. Kluczowe znaczenie ma odpowiednie nałożenie kleju na płytkę. Płytka oraz miejsce, do którego chcemy ją przykleić powinny być pokryte cienką warstwą kleju, wtedy będziemy mieć pewność, że płytka dobrze przyklei się do podłoża i nie odpadnie. Na koniec należy położyć nowe fugi. O tym, jak zrobić to prawidłowo, możecie przeczytać w jednym z poprzednich wpisów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.