płytki winylowe

Płytki winylowe na podłodze w łazience

Wykończenie podłogi w łazience to często pomijana kwestia, jeśli chodzi o aranżację. Z góry zakładamy, iż najbezpieczniejszym i najlepszym rozwiązaniem będą po prostu płytki ceramiczne kolorem dopasowane do ścian i reszty wyposażenia. Można jednak wybrać inny materiał i stworzyć w łazience wyjątkowo oryginalny klimat. Jednym z pomysłów są płytki winylowe. Czym się charakteryzują? Dlaczego sprawdzą się w łazience?

Płytki winylowe – najważniejsze cechy i zalety

Płytki winylowe są stworzone z litego winylu, czyli na taką płytkę składa się warstwa winylu technicznego oraz ozdobna warstwa winylu użytkowo-dekoracyjnego. Mają zazwyczaj grubość od 3 do 5,5 mm. Montuje się je na klej, a sam montaż nie należy do najłatwiejszych. Podłogi winylowe mają jednak sporą przewagę nad innymi rodzajami wykończeń. Na rynku dostępne są bardzo oryginalne wzory i kolory płytek winylowych. Są więc wzory drewniane, kamienne, ceramiczne, o bardzo wielu kolorach. Dzięki temu łatwiej dobrać wzór i odcień podłogi do aranżacji łazienki. Do najważniejszych zalet podłogi winylowej zaliczamy:

Nie chłonie wilgoci. To najważniejsza cecha, gdyż odporność na wilgoć sprawia, że płytki się nie odkształcają. Doskonale więc pasują do łazienki, gdzie panuje wilgoć i częsty kontakt z wodą.
Odporna na zabrudzenia. Struktura podłogi winylowej sprawia, że brud nie wnika głęboko, dzięki czemu łatwiej dbać o jej czystość.

płytki winylowe
Zapewnia ciepło i komfort. Podłoga winylowa charakteryzuje się elastyczną strukturą, co zapewnia przyjemne odczucia dla naszych stóp.
Niski koszt montażu. W porównaniu z montażem innych rodzajów podłóg, płytki winylowe mają atrakcyjną cenę. Koszt to jakieś 100 zł/m2.
Ogrzewanie podłogowe. Podłoga winylowa jest dostosowana do montażu wraz z ogrzewaniem podłogowym, które jest częstym rozwiązaniem w łazienkach, zastępując tradycyjne ogrzewanie z grzejników.

Wady podłóg winylowych

Oczywiście, jak każde rozwiązanie, również płytki winylowe w łazience mają pewne wady. Chcąc podjąć dobrą i przemyślaną decyzję, te również trzeba wziąć pod uwagę:

Wysoka cena materiału. O ile montaż paneli i płytek winylowych jest stosunkowo niedrogi, o tyle cena samego materiału jest dość duża. Cena to około 150-220 zł/m2.
Sztuczny materiał. Chociaż płytki winylowe doskonale imitują drewno, na pewno brak im klasy i uroku starzejącego się z czasem drewna. Niektórym może to przeszkadzać i rzucać się w oczy.

płytki winylowe
Brak dopasowania z innymi typami podłóg. Możemy mieć problem z uzyskaniem równej powierzchni podłogi winylowej w stosunku do podłóg w innych pomieszczeniach w domu, na przykład terakoty czy paneli.
Trudna naprawa. Płytki i panele winylowe są trudne do naprawy, jeśli ulegną zniszczeniu. Najczęściej jedynym rozwiązaniem jest po prostu wymiana zniszczonego elementu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.