malowanie kafelek

Malowanie starych płytek łazienkowych – poradnik

W poprzednim wpisie podałam Wam kilka fajnych pomysłów na niedrogą zmianę aranżacji w łazience. Jednym z nich było przemalowanie starej glazury. Dzisiaj chciałabym Wam opowiedzieć nieco więcej na ten temat. Jak wygląda malowanie płytek w łazience? Czy to rozwiązanie rzeczywiście jest tańsze niż klasyczna wymiana glazury? I jakie jeszcze ma ono zalety?

Zanim zaczniesz malowanie

Niejednokrotnie zdarza się tak, że wynajmując mieszkanie, na dzień dobry zastajemy łazienkę w stanie średniej używalności. Jak wiadomo, gruntowny remont łazienki bywa kosztowny, ale nikt nie chce korzystać z łazienki zaniedbanej. Co więc zrobić? Najlepszym sposobem jest pomalowanie płytek na nowy kolor, dzięki czemu nabiorą one zupełnie innego wyglądu – będą świeże i nowoczesne. Farby do glazury warto zamówić przez Internet – sklepy internetowe mają bogaty wybór w tej kwestii.

farby do malowania płytek
Farby do malowania glazury występują w wielu kolorach.

Tuż przed malowaniem trzeba przygotować podłoże. Płytki łazienkowe często są śliskie, możemy więc się zastanawiać, jaką przyczepność ma farba na takim podłożu? Według instrukcji, powierzchnię do malowania należy odpylić i odtłuścić, czyli przemyć dokładnie wodą z jakimś detergentem i pozostawić do całkowitego wyschnięcia. Przy wyjątkowo śliskich powierzchniach producenci farb polecają podkłady swojej produkcji, nie jest to jednak zawsze konieczne. Aby nie ubrudzić farbą sprzętów sanitarnych, warto ochronić je folią i żółtą taśmą ochronną wykorzystywaną w remontach.

Malowanie płytek łazienkowych krok po kroku

Tuż przed malowaniem trzeba przygotować farbę. Producenci zalecają położenie dwóch warstw, warto więc podzielić sobie dostępną ilość farby na dwie części. Pierwszą część rozcieńczamy z wodą w ilości 10%, dzięki czemu staje się ona w pewnym sensie podkładem. Drugą część farby należy zmieszać z dołączoną do emulsji bezbarwną żywicą.

malowanie płytek
Płytki w łazience należy pomalować dwoma warstwami farby. Pierwsza z nich stanowi podkład i zwiększa przyczepność farby.

Trzeba uważać, w jakich proporcjach to zrobimy – tutaj warto dokładnie zapoznać się z instrukcją. Pomocne mogą być pojemniki z podziałką, które pozwolą nam dokładnie określić objętość. Po połączeniu składników dobrze je wymieszać, np. przy pomocy wiertarki na niskich obrotach i pozostawić, aż znikną pęcherzyki powietrza. Następnie można przystąpić do malowania glazury.

Czy warto malować stare płytki łazienkowe?

Jak widać, zakup i przygotowanie farby do malowania łazienkowej glazury nie jest skomplikowane.

malowanie kafelek
Farby do glazury pomogą nam całkowicie zmienić wystrój łazienki przy niewielkich nakładach pieniężnych.

Tak naprawdę każdy z nas może to zrobić, wystarczy tylko trzymać się zaleceń producenta. Jest to o wiele tańszy i szybszy sposób na odświeżenie łazienki niż skuwanie starych płytek i położenie nowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.