płytki

Jak dbać o płytki ceramiczne w łazience?

Płytki ceramiczne to jedne z najchętniej wybieranych materiałów do wykończenia ścian i podłóg w łazience. Są łatwo dostępne, stosunkowo niedrogie oraz różnorodne, dzięki czemu każdy może znaleźć idealny dla siebie kolor i wzór. Aby jednak płytki ceramiczne mimo upływu czasu prezentowały się jak nowe, wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Jakiej?

Zadbaj o czystość płytek ceramicznych

Sprzątając łazienkę, najczęściej skupiamy się na umyciu urządzeń sanitarnych, a więc umywalki, kabiny prysznicowej oraz toalety czy też na umyciu podłóg oraz luster. Pomijamy jednak płytki znajdujące się na ścianach łazienki. Ale właściwie dlaczego? Płytki, tak samo jak inne urządzenia i przedmioty znajdujące się w łazience, również są narażone na zakurzenia, na wpływ pary wodnej i osadzaniu się zabrudzeń, szczególnie gdy są na nich umieszczone wyżłobienia i wzory. Miejsca te są szczególnie narażone na gromadzenie się brudu, który należy usuwać. Dlatego jeżeli dotychczas nie mieliśmy zwyczaju regularnie myć płytek ceramicznych, zacznijmy to robić podczas tradycyjnych porządków w łazience.płytki Czyszcząc płytki ceramiczne, musimy zwrócić uwagę, jaki detergent wybieramy. Na pewno nie sprawdzą się do tego środki silnie chemiczne lub z drobinkami ścierającymi. Stosując je, możemy bardzo szybko zniszczyć płytki poprzez starcie z nich ochronnej powłoki. O ile to możliwe, stosujmy naturalne domowe roztwory polecane do stosowania w czyszczeniu łazienki, na przykład roztwór wody i octu czy sody oczyszczonej i cytryny. Regularnie mycie płytek łazienkowych sprawi, że wystarczy zwykle przetarcie ich ściereczką nasączoną środkiem do czyszczenia. Silne zabrudzenia usuniemy natomiast za pomocą środków odtłuszczających.

Inne praktyczne wskazówki

Dbając o płytki ceramiczne, musimy pamiętać, aby nie omijać również spoin między płytkami, gdyż ich wygląd wpływa na estetykę całej okładziny. Jeżeli na podłodze łazienki znajduje się posadzka ceramiczna, zadbajmy o jej dodatkową ochronę, umieszczając dywaniki w miejscach najczęściej uczęszczanych, a tym samym narażonych na uszkodzenia i uderzenia. Pęknięta płytka nie wygląda dobrze i wymaga wymiany na nową, warto więc robić wszystko, aby tego uniknąć.płytki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.