jak czyścić płytki łazienkowe

Jak czyścić płytki łazienkowe?

Łazienka to miejsce, które trzeba często sprzątać. Brud zbiera się dwa razy szybciej niż w innych pomieszczeniach, a czystość łazienki jest dwa razy ważniejsza niż gdziekolwiek. Niemniej sprzątanie łazienki, nawet dużej, nie musi być męczące. Warto poznać kilka trików, które to ułatwią i pozwolą nam we właściwy sposób dbać o płytki łazienkowe, armaturę i meble. Poznajmy kilka z nich!

Sprzątanie łazienki szybko i skutecznie

Po pierwsze, sprzątanie łazienki warto zacząć tuż po kąpieli. Wtedy w łazience zwykle unosi się para wodna, dzięki czemu brud na płytkach i innych elementach łazienki będzie znacznie łatwiejszy do usunięcia. Do czyszczenia nowej i zadbanej glazury wystarczy szmatka z mikrofibry i uniwersalny płyn czyszczący, który usunie brud i nada płytkom lśniący wygląd. Jeżeli zależy nam na wykorzystaniu naturalnych środków czystości, do mycia płytek w łazience świetnie sprawdza się ciepła woda z octem w proporcji 3/1. Ocet ma działanie dezynfekujące i nabłyszczające. Najprościej trzymać taki płyn w butelce ze zraszaczem, na przykład po zużytym płynie do mycia szyb.

jak czyścić płytki łazienkowe
Te trzy produkty bardzo przydadzą się podczas sprzątania łazienki.

Jeżeli jednak twoje kafelki łazienkowe nie prezentują się najlepiej, warto sięgnąć po mocniejsze środki. Dobre efekty daje nakładanie gąbką na płytki specjalnej pasty czyszczącej i na koniec wszystko dokładnie spłukać wodą. Można też wyszorować kafelki pastą z sody oczyszczonej i wybielacza. Zanim jednak przystąpimy do działania, warto wcześniej sprawdzić odporność płytek na wpływ chloru. Mogłoby się okazać, że zamiast usunąć uporczywy brud, uszkodzilibyśmy strukturę płytek, a tego na pewno nikt z nas nie chce.

czyszczenie płytek w łazience
Czyszczenie fug w łazience nie jest trudne!

Co zrobić z brzydkimi, ciemnymi plamami, jakie pojawiają się na fugach? Łatwo się ich pozbędziemy przy pomocy zwykłej szczoteczki do zębów i proszku do pieczenia lub sody oczyszczonej. Jeżeli natomiast zauważymy, że na fugach pojawił się grzyb, warto użyć specjalnego preparatu odgrzybiającego. Alternatywą dla niego może jednak być zwykły zmywacz do paznokci – trzeba jednak uważać przy jego stosowaniu, by nie uszkodzić glazury. Najlepiej do czyszczenia fug zmywaczem użyć patyczków kosmetycznych.

Bądź dumna ze swojej łazienki!

Trzeba przyznać, że każda pani domu jest dumna, gdy jej mieszkanie prezentuje się czysto, świeżo i atrakcyjnie. Tak może wyglądać także łazienka, nawet jeśli remontowałaś ją kilka lat temu. Regularne sprzątanie pozwoli utrzymać ją w dobrym stanie, co będzie świetną wizytówką dla Ciebie i całej rodziny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.