łazienka w domu z bali

Izolacja łazienki w domu z bali

Budowa domu drewnianego lub domu z bali pociąga za sobą potrzebę wybrania specjalnej izolacji przeciwwilgociowej w pomieszczeniach szczególnie narażonych na wilgoć, na przykład w łazience. Współcześnie domy z bali zwykle posiadają termiczne wypełnienie między warstwami drewna w ścianie, ale od wewnątrz pozostawia się drewno. Chociaż jest ono zabezpieczone przed wnikaniem w nie wilgoci, łazienka potrzebuje dodatkowej izolacji, aby nie powstała wilgoć i pleśń.

Jak uniknąć wilgoci w łazience w domu z bali?

W domach z bali jest to najmniejszy problem, w porównaniu z klasycznymi drewnianymi domami o budowie szkieletowej, gdyż jak wspomnieliśmy na wstępie, drewniane bale wykorzystane do budowy posiadają już zdolność wchłaniania i odprowadzania wilgoci, a przestrzenie pomiędzy balami są zaizolowane naturalnym drzewnym włóknem. Jeżeli jednak chcemy w swojej łazience dodatkowej izolacji, najlepszym wyborem będzie olej do drewna. Z kolei miejsca narażone w szczególny sposób na kontakt z wodą najlepiej osłonić materiałem odpornym na wodę przy pomocy silikonu, który dobrze je w tych miejscach utrzyma.

łazienka w domu z bali
Konstrukcja szkieletowa z płyt gipsowo-kartonowych do ukrycia elementów instalacji.

W łazience w domu z bali może też zaistnieć problem z widocznymi przewodami instalacyjnymi. Aby je ukryć, można na drewnianą ścianę przyłożyć ściankę szkieletową pokrytą płytami gipsowo-kartonowymi. Dalej izolacja przebiega tak, jak w domach szkieletowych. Czyli jak?

Izolacja przeciwwilgociowa krok po kroku

Płyty gipsowo-kartonowe należy zabezpieczyć środkami i materiałami wodoodpornymi, na przykład wodoszczelną zaprawą cementową lub płynną folią elastyczną.

izolacja przeciwwilgocioa
Nakładanie płynnej folii elastycznej na płyty gipsowo-kartonowe.

Preparaty płynne nakłada się pędzlem, a te gęstsze, jak zaprawa cementowa szpachlą lub pacą. W miejscach szczególnie narażonych na wpływ wody najlepiej położyć trzy warstwy, a w innych miejscach wystarczą dwie. Każdą kolejną warstwę trzeba nakładać w poprzek do poprzedniej, po jej wyschnięciu. Tak zabezpieczone przegrody łazienki można wykończyć dowolnie wybranym przez nas materiałem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.