płytki gresowe

Gres łazienkowy – czyszczenie i pielęgnacja

Płytki gresowe to bardzo modne i oryginalne wykończenie łazienki. Ale jak każda nawierzchnia, również one potrzebują odpowiedniej pielęgnacji i czyszczenia, aby zachowały swój atrakcyjny wygląd. Zwłaszcza, że gres jest materiałem wyjątkowo podatnym na zabrudzenia. W jaki więc sposób należy czyścić płytki gresowe? Jakich środków używamy, a jakich nie?

Płytki gresowe – jak je czyścimy?

Płytki gresowe, wbrew pozorom, nie wymagają jakiegoś szczególnego traktowania. Aby zachowały piękny i czysty wygląd, należy regularnie myć je przy użyciu delikatnych środków czyszczących. Ważne, by środki te nie posiadały w sobie składnika ścierającego. Najlepiej używać specjalnych preparatów dedykowanych płytkom wykonanym z gresu.

płytki gresowe

Ważne też, by po umyciu ich na mokro od razu wytrzeć powierzchnię do sucha, unikniemy wtedy powstania nieestetycznych mazów i przebarwień. Jeżeli na gresie pojawią się trudniejsze plamy, na przykład z tłuszczu, herbaty, kawy, wina czy soku owocowego, najlepiej zastosować wywabiacze do gresowych nawierzchni. Taki środek nakładamy bezpośrednio na płytkę, bez rozcieńczania, czekamy do wyschnięcia, a następnie przy pomocy mokrej, miękkiej gąbki zbieramy detergent wraz z rozpuszczonym brudem. Jeżeli mamy do czynienia z gresem technicznym, czyli naturalnym lub matowym, należy zastosować środki przeznaczone do czyszczenia kamienia naturalnego, a następnie dokładnie je spłukać z powierzchni płytki.

Impregnacja płytek gresowych polerowanych

Nieco innej pielęgnacji wymaga gres polerowany, który jest równie często spotykany w naszych łazienkach. Gres polerowany jako jedyny wymaga dodatkowo impregnacji. Dzięki niej zachowa blask i świeżość. Preparaty do impregnacji polerowanego gresu to nieprzepuszczalne substancje powstałe na bazie rozpuszczalników, które wypełniają otwarte pory, chroniąc je przed gromadzeniem się brudu. Impregnację płytek gresowych wykonujemy tuż po ich położeniu, ale jeszcze przed fugowaniem.

płytki gresowe

Stosowanie środka do impregnacji nie jest niczym skomplikowanym – wystarczy nałożyć go dokładnie na powierzchnię grubym pędzlem i pozostawić do wyschnięcia na około 24 godziny. Po upływie doby posadzkę dokładnie polerujemy, zanim zaczniemy ją użytkować. Taki zabieg wystarczy powtórzyć raz do roku, aby płytki gresowe wyglądały świeżo i atrakcyjnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.