osad z kamienia

Osad z kamienia – jak się go pozbyć?

Osad z kamienia to jeden z największych problemów, jeśli chodzi o czystość łazienki. Pojawia się bardzo szybko na powierzchni baterii lub dnie brodzika, a nie czyszczony regularnie szybko może trwale uszkodzić praktycznie nowe sprzęty. Dlatego trzeba regularnie go czyścić skutecznymi metodami. A najlepsze są sprawdzone, domowe sposoby!

Skąd się bierze osad z kamienia?

Osad z kamienia pojawia się na skutek działania twardej wody, która niestety jest obecna w 90% mieszkań. Co poniektórzy decydują się na montaż filtrów wody, dzięki którym jest ona bardziej oczyszczona, niemniej jest to dość kosztowna inwestycja i nie każdy może sobie na to pozwolić. Dlatego pojawiający się osad z kamienia należy usuwać jak najszybciej, zanim trwale uszkodzi sprzęt.

osad z kamienia
Osad z kamienia najbardziej widoczny jest na bateriach przy umywalce lub w prysznicu.

W sklepach możemy znaleźć środki przeznaczone do czyszczenia tego typu zabrudzeń, niemniej posiadają one w swoim składzie silne środki żrące, których pozostałości na sprzętach łazienkowych uwalniają się do powietrza i mogą być dla nas niebezpieczne. Dlatego warto wypróbować domowe, naturalne sposoby na pozbywanie się osadu z kamienia.

Naturalne metody na czyszczenie łazienki

Produktem absolutnie niezbędnym, jeśli chodzi o naszą „łazienkową apteczkę” jest soda oczyszczona. Ma ona bardzo wszechstronne działanie i zastosowanie, a przy tym jest śmiesznie tania – dlatego warto ją zawsze mieć w domu. W połączeniu z wodą ma właściwości czyszczące, dezynfekujące, a nawet usuwające pleśń, z którą w łazience również można się spotkać. Soda oczyszczona z wodą sprawdzi się więc do czyszczenia z osadu kamiennego baterii łazienkowych, dna brodzika czy drzwi prysznicowych.

osad z kamienia
Soda oczyszczona, sok z cytryny i ocet to trzy najważniejsze środki do walki z osadem z kamienia!

Kolejne proste, aczkolwiek przydatne środki to kwasek cytrynowy i ocet. Może pomóc usunąć naprawdę uporczywe ślady z kamienia, a ocet zapobiegnie ponownemu pojawienia się go. Do zadań specjalnych, czyli do usunięcia uporczywego kamienia w trudno dostępnych miejscach, na przykład na dnie muszli toaletowej, jest…. coca-cola! Tak! Wystarczy wlać ją do muszli klozetowej i zostawić na kilka godzin, a po jej spłukaniu ujrzymy powierzchnię toalety bez śladu kamienia. Warto więc szukać takich prostych, domowych sposobów i dzięki nim ułatwić sobie sprzątanie łazienki, jak i innych pomieszczeń w domu!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.