wymiana silikonu

Jak pozbyć się starego silikonu w łazience?

Remont łazienki to nie tylko położenie nowych płytek, wymiana urządzeń sanitarnych czy mebli. O jakości wykonanych prac świadczą detale, które wpływają na późniejsze użytkowanie łazienki. Jednym z bardzo ważnych etapów remontu jest odpowiednie uszczelnienie wanny, prysznica czy umywalki za pomocą silikonu. Są to miejsca, w których szczególnie zbiera się woda i wilgoć i wymagają odpowiedniego zabezpieczenia. Jak i kiedy usunąć stary silikon i położyć nowy?

Kiedy silikon sanitarny wymaga wymiany?

Głównym zadaniem silikonu sanitarnego jest zabezpieczenie elementów wyposażenia łazienki przed wpływem wody i wilgoci. W ten sposób zabezpieczamy ranty i krawędzie kabiny prysznicowej, wanny bądź umywalki – zwłaszcza miejsca łączenia z podłogą lub ścianą. Jednak z upływem czasu silikon ulega zużyciu, w efekcie czego traci swoje właściwości i wymaga wymiany. Po czym to rozpoznać? Przede wszystkim zauważymy, że silikon stał się twardy i zaczął się kruszyć. Mogą się też pojawić na nim przebarwienia wynikające z rozwoju pleśni.

jak usunąć silikon

Żółte i ciemne plamy są właściwe niemożliwe do usunięcia i wyglądają bardzo nieestetycznie. To znak, że nadszedł czas na wymianę silikonu. Od czego zacząć?

Jak usunąć stary silikon w łazience?

Na usunięcie starego silikonu istnieje kilka metod. Najpopularniejszym i najprostszym sposobem jest dokładne usunięcie silikonu za pomocą ostrego narzędzia, na przykład nożyka do tapet.

jak usunąć silikon

Jest to zajęcie czasochłonne, wymagające precyzji i ostrożności. Nożem moglibyśmy uszkodzić delikatną powłokę urządzeń sanitarnych, dlatego powinniśmy to robić bardzo delikatnie. Drugim, równie skutecznym sposobem jest użycie specjalnego preparatu do usuwania silikonu. Są one oparte na acetonie, dlatego używając ich, również należy być ostrożnym, gdyż może wpływać matująco na niektóre powierzchnie z tworzywa. Niektórzy stosują obie metody razem – najpierw usuwają większość silikonu mechanicznie, a w miejscach trudniej dostępnych używają środka do rozpuszczenia silikonu.

jak usunąć silikon

Zanim przystąpimy do usuwania starego silikonu, musimy dobrze zabezpieczyć miejsca wokół, najlepiej zakleić je taśmą malarską. Trzeba też zadbać o swoje bezpieczeństwo – wykonujmy te pracę w ubraniu roboczym i w rękawicach. Zapewnijmy też dopływ świeżego powietrza do łazienki, gdyż po położeniu nowego silikonu przez parę godzin będzie unosić się jego intensywny zapach, który może być dla wielu drażniący.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.