Czystość w łazience

Jak dbać o czystość łazienki?

Łazienka to miejsce, w którym dbamy o swoją higienę, naturalne więc jest, iż w większym stopniu powinniśmy też zadbać o jej higienę. Ze względu na specyficzne warunki panujące w łazience, mogą się tu gromadzić bakterie wywołujące różnego rodzaju choroby i alergie. Jeżeli z łazienki korzystają dzieci, tym bardziej powinno nam zależeć na utrzymaniu jej w czystości. Ale jak to zrobić szybko, prosto i, co najważniejsze, skutecznie?

Największe zagrożenia dla czystości w łazience

Nie ulega wątpliwości, iż w łazience najczęściej gromadzi się kurz i osad. Ponieważ często panuje w niej wilgoć i wysoka temperatura, łatwo o powstanie pleśni. Do tego brud lubi gromadzić się w trudno dostępnych zakamarkach, jak chociażby w fugach między płytkami łazienkowymi, które mogą przybrać wręcz czarny odcień, jeśli nie będą regularnie czyszczone. Taka zaniedbana łazienka nie będzie miejscem ani przyjemnym, ani odpowiednim do codziennych kąpieli. Dlatego musimy regularnie sprawdzać jej stan i o niego dbać.

Jak dbać o higienę w łazience?

Dezynfekcja sprzętu sanitarnego
Dezynfekcja sprzętu sanitarnego

W dzisiejszych czasach jest to o tyle łatwiejsze, iż do naszej dyspozycji jest mnóstwo środków chemicznych stworzonych właśnie z myślą o łazience. Osobny środek pozwoli nam pozbyć się kamienia na urządzeniach sanitarnych, innym zdezynfekujemy toaletę, a jeszcze innym usuniemy kurz i osad z płytek, nadając im dawny połysk. Istnieją też specjalne płyny do mycia podłóg oraz środki chroniące łazienkę przed powstawaniem grzybów i pleśni. Zatem naszym obowiązkiem jest po prostu zaopatrzenie się w te środki i korzystanie z nich przynajmniej raz w tygodniu. Jeśli chodzi o samo sprzątanie, warto robić to w sposób uporządkowany, wtedy z pewnością o niczym nie zapomnimy. Na początku wynieśmy z łazienki wszystkie rzeczy, które można z niej wynieść lub przesunąć, na przykład dywanik, kosz na pranie itp. To bardzo ułatwi dotarcie do wszystkich zakamarków. Co jakiś czas starajmy się też odsuwać większe sprzęty, na przykład pralkę, gdyż tam również zbiera się brud. Pamiętajmy o kratce wentylacyjnej, gdyż od jej sprawności również zależy poziom czystości w łazience. Najistotniejsza w tym wszystkim jest jednak regularność. Dzięki temu w naszej łazience nigdy nie zagości jakiś uporczywy brud, a co za tym idzie, jej sprzątanie nie będzie nam zabierało dużo czasu i energii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.