oświetlenie led

Oświetlenie LED w łazience, a oszczędzanie prądu

Rachunki za energię elektryczną bardzo często są jednymi z największych wydatków w domowym budżecie. Nie od dziś jesteśmy zachęcani do oszczędzania energii i ekologicznego trybu życia – wpłynie to dodatnio nie tylko na środowisko, ale również na wysokość naszych rachunków. Jednym ze sposobów na oszczędzanie energii jest zamontowanie oświetlenia LED w łazience. Jak sprawdzi się takie rozwiązanie?

Oświetlenie LED w łazience – dlaczego się opłaca?

Oświetlenie LED-owe w łazience i w ogóle w całym mieszkaniu daje ogromne zyski, zwłaszcza w rozrachunku długoterminowym. Okazuje się, że to jakieś 80% oszczędności kosztów zużytych na oświetlenie przy wymianie wszystkich żarówek na LED-owe. Poza tym z jednej 10-watowej lampy LED można uzyskać tyle światła, ile z jednej tradycyjnej 100-watowej żarówki, co pokazuje o wiele większą wydajność oświetlenia LED-owego. Kolejną zaletą oświetlenia LED jest to, że nie pobiera ono praktycznie żadnej energii w chwili zapłonu, w przeciwieństwie do zwykłych żarówek. Żarówki LED są też odporne na częste wyłączanie i włączanie, dzięki czemu wzrasta ich żywotność do jakichś 50 tysięcy cykli.

led
Oświetlenie LED w łazience, jak i w całym domu, wiąże się dla nas z dużymi oszczędnościami.

Oświetlenie LED nie emituje szkodliwego promieniowania UV i jest przyjazne dla środowiska, bo nie zawierają rtęci czy ołowiu, które są szkodliwe zarówno dla środowiska, jak i dla nas, użytkowników. Żarówki te są dostępne też w kilku temperaturach światła, dlatego można je odpowiednio dobrać do każdego pomieszczenia w domu – również do łazienki.

Montaż oświetlenia LED w łazience

Łazienka to dość specyficzne miejsce w domu, często pozbawione okna. Dlatego wybierając oświetlenie do łazienki, powinniśmy to dobrze przemyśleć. Do najpopularniejszych rozwiązań należy montaż jednego centralnego oświetlenia i dodatkowych źródeł światła w postaci kinkietów znajdujących się na przykład przy lustrze czy nad wanną lub prysznicem. Najpraktyczniejsze jest wybranie halogenów – pasują one do nowoczesnych wnętrz i umożliwia równomierne oświetlenie całej łazienki. To ważne szczególnie wtedy, gdy jest ona duża.

ld
Do łazienek nowoczesnych z dominującą bielą sprawdzi się oświetlenie LED białe zimne.

Montaż żarówek LED właściwie nie różni się niczym od montażu tych tradycyjnych – trzeba jedynie pamiętać o doborze odpowiedniego gwintu oraz odpowiedniej temperatury emitowanego światła. Do wyboru mamy oświetlenie białe ciepłe lub białe zimne. Białe zimne światło sprawdzi się w łazience nowoczesnej, gdzie dominuje biel lub kontrastujące ze sobą barwy, a także gdy wnętrze wykończone jest elementami metalowymi. W przypadku bardziej stonowanych, pastelowych barw w łazience lepiej sprawdzi się światło białe ciepłe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.