oświetlenie łazienkowe

Oświetlenie do łazienki – krótki przewodnik

Nic nie odgrywa w łazience tak ważnej roli, jak oświetlenie. Jego odpowiedni dobór ma wpływ na wygląd łazienki – może ją optycznie powiększyć lub pomniejszyć. Dodatkowe oświetlenie ma również znaczenie, gdy wykonujemy w łazience czynności pielęgnacyjne typu makijaż czy golenie. Nie ulega wątpliwości, że oświetlenie łazienkowe musi być dobrze wybrane. Przedstawiamy krótki przewodnik po rodzajach oświetlenia łazienkowego i tego, jak z niego korzystać.

Oświetlenie ogólne

Oświetlenie łazienki dzielimy na: ogólne, zadaniowe i nastrojowe. Zastosowanie każdego z nich we właściwy sposób sprawi, że łazienka będzie funkcjonalna, a przy tym przytulna i intymna. Zobaczmy, jakie formy oświetlenia są dostępne w sprzedaży. Skupmy się najpierw na oświetleniu ogólnym.

• Oświetlenie sufitowe

To najpopularniejsze i najprostsze oświetlenie łazienkowe polegające na umieszczeniu jednego źródła światła w centralnym punkcie sufitu łazienki. Taka forma oświetlenia nie może być jednak jedynym źródłem światła w łazience, szczególnie gdy jest ona duża.

• Oświetlenie halogenowe

Od jakiegoś czasu popularne są oczka halogenowe wbudowane w podwieszany sufit łazienkowy. Właściwe rozmieszczenie halogenów pozwala oświetlić również ściany i uzyskać dobre oświetlenie z łagodnym efektem.

• Oświetlenie punktowe

oświetlenie łazienkowe
Reflektor natynkowy

Natynkowe reflektory to rozwiązanie dla kogoś, kto ma ograniczony budżet, a przy tym chciałby połączyć cechy oświetlenia centralnego z punktowym. Każdy z reflektorów skierowany jest w inny punkt łazienki, dokładnie tam, gdzie zależy nam, by padał strumień światła.

Oświetlenie zadaniowe i nastrojowe

Centralnym punktem każdej łazienki – dużej lub małej – jest lustro i umywalka. To właśnie tutaj potrzebne jest tak zwane oświetlenie zadaniowe. W sprzedaży dostępne są różne rozwiązania w tej kwestii:

• Lustra podświetlane

oświetlenie łazienkowe
Lustro podświetlane

Są to lustra dedykowane łazienkom, można spotkać modele z oświetleniem pionowym lub poziomym, a nawet wbudowanym gniazdem do golarki dla mężczyzn.

• Kinkiety

To prosty w montażu, efektowny rodzaj oświetlenia zadaniowego. Kinkiety można montować wokół lustra, nad nim bądź też na nim. To tańsza alternatywa dla wspomnianych wcześniej luster podświetlanych.

Jeśli chodzi o oświetlenie nastrojowe, świetnie sprawdza się oświetlenie LED montowane na przykład w fugach między płytkami łazienkowymi czy w innych zakamarkach.

oświetlenie łazienkowe
Nastrojowe oświetlenie LED montowane w fugach

Takie oświetlenie pozwala stworzyć nastrój w łazience, lekki półmrok idealny, gdy chcemy wypocząć w kąpieli.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.