wilgoć w łazience

Zaparowana łazienka – jak rozwiązać ten problem?

Łazienka to miejsce, w którym panuje wyjątkowo wilgotne środowisko. Wystarczy dłuższa, gorąca kąpiel, by para wodna osiadła na wszystkim, co znajduje się w łazience – najlepiej widać to po zaparowanych lustrach. Niemniej odpowiednia wentylacja powinna szybko ją usunąć i osuszyć pomieszczenie. A co, jeśli w Twojej łazience wciąż panuje wilgoć? Jej pozbycie się jest bardzo ważne, gdyż nadmierna wilgoć w łazience może powodować powstanie pleśni. Jak więc to zrobić?

Jak usunąć wilgoć z łazienki?

Jeżeli zauważysz, że w Twojej łazience występuje nadmiar pary wodnej i nie znika mimo upływu czasu, zastosuj kilka skutecznych rad:

1. SPRAWDŹ STAN KRATKI WENTYLACYJNEJ:

Najczęstszym powodem nieprawidłowego odprowadzania pary wodnej z łazienki jest niedrożność kratki wentylacyjnej. Dlatego co jakiś czas należy ją wyjąć i sprawdzić, czy nie ma za nią żadnych śmieci i oczyścić kanał wentylacyjny.

wilgoć w łazience
Niedrożna kratka wentylacyjna to najczęstsza przyczyna wilgoci w łazience.

2. ZADBAJ O DODATKOWĄ WENTYLACJĘ ŁAZIENKI:

Jeżeli, mimo drożności wentylacji grawitacyjnej, w łazience nadal panuje nadmierna wilgoć, warto zadbać o dodatkowe źródła przepływu świeżego powietrza. Można je wykonać na przykład w drzwiach łazienkowych, u dołu, w postaci kilku małych otworów lub jednego większego zakrytego kratką. Dzięki temu, mimo że łazienka będzie zamknięta, będzie do niej wpadać świeże powietrze z mieszkania. Jeżeli w łazience są okna, warto regularnie je otwierać i wietrzyć pomieszczenie, zwłaszcza po kąpieli.

wilgoć w łazience
Jeżeli w łazience są okna, warto ją regularnie wietrzyć, szczególnie po kąpieli.

3. ZASTOSUJ WENTYLACJĘ MECHANICZNĄ:

Chodzi o montaż dodatkowego wentylatora, który wzmocni przepływ powietrza lub zastąpi niesprawną wentylację grawitacyjną. Może to być wentylacja hybrydowa, czyli wspomagana przez wentylator wyciągowy zamontowany na kanale wentylacyjnym, lub nasada kominowa obracana przez wiatr, która poprawi ciąg kominowy. Oba montaże może wykonać firma kominiarska.

Gdy zauważysz pleśń

Długotrwale utrzymująca się wilgoć w łazience może spowodować pojawienie się pleśni w postaci ciemniejących fug czy ciemnych plam na ścianach łazienki. Jeśli coś takiego zauważymy, musimy natychmiast podjąć kroki, aby je usunąć i zwalczyć wilgoć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.