Oświetlenie w łazience – poradnik

Mogłoby się wydawać, że oświetlenie i jego wybór to jedna z prostszych kwestii w urządzaniu łazienki. A jednak wybór rodzaju oświetlenia ma ogromne znaczenie, zwłaszcza, jeśli w łazience nie ma okna, a więc nie ma światła dziennego. Co uwzględnić przy doborze rodzaju oświetlenia do łazienki?

Dlaczego dobór oświetlenia do łazienki jest tak ważny?

Łazienka to miejsce, gdzie większość z nas dba o swój wygląd – mężczyźni się golą, kobiety wykonują makijaż. Aby mieć pewność, że po wyjściu na zewnątrz będziemy wyglądać tak dobrze, jak w łazienkowym lustrze, musimy zapewnić sobie odpowiednie oświetlenie. Światło o złym natężeniu czy barwie może sprawić, że mocny makijaż będzie się wydawał delikatny. Z kolei złe umiejscowienie źródeł światła, szczególnie przy lustrach, może skutkować padaniem ceni, które zaburzą nasz rzeczywisty wygląd. Poza tym w łazience powinien panować klimat służący relaksowi. Zbyt mocne oświetlenie zdecydowanie by temu nie sprzyjało. Z kolei łazienka za mało oświetlona może się wydawać ponura i optycznie pomniejszona. Dlatego też istnieje kilka ważnych zasad, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze oświetlenia do naszej łazienki.

Oświetlenie łazienki – o tym nie możesz zapomnieć!

Przede wszystkim w łazience musi znaleźć się odpowiednie oświetlenie ogólne, które równomiernie oświetli każdy element łazienki bez tworzenia cieni i kontrastów. Oprócz tego potrzebne jest oświetlenie miejscowe, zwłaszcza przy umywalce i lustrze, a także nad prysznicem bądź wanną oraz nad toaletą. Szczególnie w małych łazienkach jest ono przydatne, gdyż optycznie powiększa wnętrze. Do oświetlenia łazienki można wybrać świetlówki i halogeny, z tym że te drugie sprawdza się raczej jako łagodne oświetlenie dekoracyjne.

oświetlenie
Oświetlenie w łazience powinno być jak najbardziej zbliżone do światła dziennego.

Jeśli chodzi o lustro, jak już wspomnieliśmy na wstępie, musi ono być oświetlone w taki sposób, abyśmy wyraźnie widzieli swoją twarz, bez żadnych cieni i zmiany koloru cery. W tym celu najlepszym rozwiązaniem będzie montaż dwóch symetrycznych opraw po obu stronach lustra. Mogą to być kinkiety z zamkniętymi kloszami i świetlówkami lub z żarówkami o średniej mocy.

oświetlenie
Oświetlenie lustra powinno być równomierne i nie za ostre.

To tylko ogólne porady odnośnie oświetlenia łazienkowego. Szukając więcej precyzyjnych porad, warto poszukać ich w Internecie lub zapytać o to doradców Klienta w sklepach budowlanych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.