lustro łazienkowe

Mała łazienka z lustrem

Lustro to niemal centralny punkt naszej łazienki. Na temat luster pisałem już  jakiś czas temu poświęcając wówczas więcej miejsca dopasowaniu lustra do małej łazienki oraz najróżniejszym problemom, jakie napotykamy podczas montażu oświetlenia luster łazienkowych. Wiemy już, że lustro można wykorzystać do stworzenia wrażenia przestronności w małej łazience i jak poradzić sobie z jego oświetleniem, a co z montażem lustra? Czy są jakieś zasady – co do tego jak prawidłowo umieścić lustro na właściwym miejscu?

Jak zamontować lustro?

Mamy wymarzone lustro, wiemy jaki ma mieć kształt, wymiary i grubość tafli, a nie mamy jeszcze wykończonych ścian, możemy w takiej sytuacji pozostawić na ścianie powierzchnię o wymiarach naszego lustra  niepokrytą płytkami. Lustro zamontujemy wtedy w tej swego rodzaju wnęce o wymiarach minimalnie większych od naszego lustra. Takie rozwiązanie stosujemy wtedy, gdy decydujemy się zamontować lustro bezpośrednio na ścianie, przyklejając je bezpośrednio do jej powierzchni i otaczając płytkami. Pamiętajmy, że ze względów bezpieczeństwa oraz z uwagi na ekonomię wydatków nie klei się w ten sposób lustra  na kafelki.

lustro nad umywalką
lustro nad umywalką

Kilka praktycznych informacji

W dużej czy małej rodzinnej łazience z lustra korzystać będą na pewno domownicy w różnym wieku, a więc i o różnym wzroście. Warto zatem pamiętać i stosować się do zasady, że dolna krawędź lustra powinna być nie niżej niż metr dwadzieścia nad podłogą,  zaś jego górna krawędź około dwóch metrów nad nią. Inaczej mówiąc górna krawędź lustra niech znajduje się z grubsza na linii górnej framugi drzwi, aby nasz wzrok padał prostopadle na 3/4 wysokości lustra licząc od dołu.

Takie ustawienie lustra zapewni harmonię we wnętrzu i maksymalny komfort korzystania z niego wszystkim domownikom od najmniejszego poczynając. Montując lustro nad umywalką pamiętajmy też o zachowaniu odstępu pomiędzy dolną krawędzią lustra, a krawędzią umywalki, wystarczy nam około 20-30 centymetrów. Jeśli zamontujemy lustro zbyt nisko, będziemy niestety codziennie czyścić lustro zachlapane wodą  podczas normalnego użytkowania umywalki.

Jedno przemyślenie nt. „Mała łazienka z lustrem”

  1. Moim najlepszym „lustrzanym” zakupem było lustro z podgrzewana taflą – nie paruje podczas kąpieli, wychodzisz i od razu możesz robić make-up, bo widzisz się w lustrze ;p

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.