wilgoć

Jak zwalczyć wilgoć w łazience?

Łazienka to jedno z miejsc w domu najbardziej narażonych na wilgoć. Para wodna unosząca się z gorącego prysznica czy wanny osadza się na płytkach łazienkowych, a także zakamarkach armatury, tworząc idealne warunki na wystąpienie wilgoci, a nawet pleśni. Brak odpowiedniej wentylacji może tylko ten problem pogłębić. Jak więc zapobiegać oraz zwalczać wilgoć w łazience?

Zapobieganie wilgoci w łazience

Aby zapobiec powstawaniu wilgoci w łazience, warto już przy remoncie zadbać o uszczelnienie wszystkich miejsc i zakamarków, do których woda lub para wodna ma dostęp i mogłaby się osadzać, powodując wilgoć. Szczególną uwagą trzeba w tej kwestii obdarzyć miejsca wokół wanny i kabiny prysznicowej. Dobrym sposobem jest tak zwana płynna folia, która bardzo dokładnie izoluje i uszczelnia, chroniąc powierzchnię przed oddziaływaniem wody, z którą ma częsty kontakt. Oprócz zastosowania folii płynnej, warto zadbać o dokładną izolację narożników i łączeń ściany z podłogą, gdzie często gromadzi się woda, wywołując wilgoć. W tym celu dobrze jest wykorzystać pełen system izolacji, zabezpieczając złącza mankietami i narożnikami uszczelniającymi. Tak samo zwróćmy uwagę na uszczelnienie armatury sanitarnej przy jej montażu. Wykonanie takiej szczelnej i elastycznej powłoki będzie chroniło przed wyciekiem wody z kranu, która mogłaby zalać ścianę i w ten sposób spowodować rozwój wilgoci i pleśni.

wilgoć
Wadliwa wentylacja w łazience może być powodem powstawania wilgoci, dlatego regularnie sprawdzajmy jej sprawność.

Bardzo ważne jest również regularne sprawdzanie, jak działa wentylacja w łazience. Ona również ma znaczący wpływ na zapobieganie powstawaniu wilgoci.

Zwalczanie wilgoci w łazience

A co zrobić, gdy już zauważymy wilgoć w swojej łazience? Zanim zastosujemy wszystkie powyższe środki mające na celu uszczelnić urządzenia i armaturę sanitarną, musimy dokładnie osuszyć miejsce, w którym zauważyliśmy wilgoć. Warto też zastosować środki przeciwgrzybicze, jeżeli zauważymy ślady pleśni.

wilgoć
Usuwanie pleśni z fug w łazience przy pomocy silikonu sanitarnego.

Przywiązujmy też wagę do wentylacji w łazience i włączajmy ją za każdym razem, gdy korzystamy z łazienki. Wszystko to pozwoli nam pozbyć się wilgoci, ale też zapobiec jej powstawaniu w przyszłości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.