rybiki w łazience

Jak zwalczyć rybiki w łazience?

Łazienka posiada specyficzne warunki mogące przyciągnąć niektóre robaki, na przykład rybiki cukrowe. Często lęgną się one w trudno dostępnych, rzadko sprzątanych i wilgotnych zakamarkach, których nie brakuje w łazienkach. Co więc zrobić, gdy zauważymy w swojej łazience rybiki? Jak się ich pozbyć raz na zawsze?

Gdy w Twojej łazience pojawią się rybiki…

Rybiki cukrowe to małe, niegroźne robaki, które najlepiej czują się w ciepłych i wilgotnych miejscach. Z tego względu najchętniej zadomawiają się właśnie w naszych łazienkach. Chociaż są one zupełnie niegroźne dla nas, z pewnością ich widok w łazience nie należy do najprzyjemniejszych. Jest to też znak, że warto o swoją łazienkę bardziej zadbać. Najlepszą metodą jest regularne sprawdzanie zakamarków w łazience, nawet jeśli dotychczas nigdy nie mieliśmy styczności z tymi robakami – lepiej zapobiegać, niż później leczyć, jak mówi przysłowie. Jeżeli jednak okaże się, że w naszej łazience zadomowiły się rybiki cukrowe, warto wykonać kilka czynności, które ułatwią pozbycie się ich w skuteczny sposób.

Ekologiczne sposoby na walkę z rybikami

Chcąc zwalczyć rybiki w swojej łazience, nie musimy od razu wyciągać ciężkiej artylerii w postaci preparatów chemicznych czy trutek. Na początek wystarczy kilka prostych działań.

Po pierwsze, dokładnie wietrzmy łazienkę, by nie panowała w niej wilgoć. Jak już wspomnieliśmy, rybiki nie lubią suchych miejsc, jeśli więc w łazience braknie tych wilgotnych, po prostu się z niej wyniosą.

Po drugie, trzeba często i dokładnie sprzątać łazienkę. Na co zwracać szczególną uwagę? Przede wszystkim wycierajmy do sucha wilgotne półki i szafki, usuwajmy puste opakowania po kosmetykach, odkurzajmy każdy zakamarek. Takie działania pozbawią rybików pożywienia i kryjówki.

rybiki cukrowe
Częste i dokładne sprzątanie łazienki pozwoli usunąć rybiki i ochroni ją przed ich powrotem.

Po trzecie, zainstalujmy wentylator, zwłaszcza gdy w łazience nie ma okna. Wentylator nie tylko uchroni nas przed plagą rybików, ale też zapobiegnie powstaniu pleśni i grzyba.

Po czwarte, róbmy często pranie – pozwoli ono usunąć rybiki z pościeli, ręczników czy ubrań. Pamiętajmy, by nie wrzucać wilgotnych rzeczy do kosza na pranie, gdyż dla rybików to idealne miejsce do zamieszkania.

I po piąte, wykorzystajmy zapachy, których nie lubią rybiki, na przykład sok z cytryny lub lawendę. Możemy na przykład przetrzeć płytki w łazience wodą z cytryną lub powiesić w niej lawendowe kule na mole. Te działania pozwolą nam w prosty i naturalny sposób pozbyć się rybików ze swojej łazienki!

rybiki cukrowe
Rybiki, jak i inne owady, nie przepadają za zapachem soku z cytryny. Warto to wykorzystać w walce z nimi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.