zatkany odpływ

Jak sobie poradzić z zatkanym odpływem?

Zatkany odpływ w umywalce, prysznicu lub w wannie to problem, który niespodziewanie może spotkać każdego z nas. Często sytuacja jest na tyle nagła, że nie ma możliwości wezwać fachowca. Jak sobie poradzić samodzielnie? I jak zapobiegać na przyszłość takim awariom?

Zatkany odpływ – i co teraz?

W każdej łazience, nawet tej najczystszej, w odpływie zbierają się co jakiś czas zanieczyszczenia wynikające z jej użytkowania. Są to przede wszystkim włosy, sierść zwierząt domowych, resztki kosmetyków i inne zanieczyszczenia.

zatkany odpływ

Ich nagromadzenie może od czasu do czasu spowodować zatkanie odpływu, co z kolei prowadzi do niedrożności kanalizacji. Jeżeli zdarzy nam się taka sytuacja, na początek warto oczyścić odpływ. Oczywiście najlepiej trzymać się zaleceń producenta, a na początek można zalać odpływ gorącą wodą (minimum 4 litry). Inny sposób to wlanie do odpływu roztworu sody oczyszczonej i octu i po upływie 10 minut zalanie wrzątkiem. Jeżeli mamy w domu chemiczne substancje do udrażniania rur, również warto je wykorzystać, pamiętajmy jednak o zachowaniu środków ostrożności – nie nachylajmy się nad odpływem i zawsze używajmy gumowych rękawic. Jeżeli to nie pomoże, możemy spróbować sposobów technicznych, a więc użyć przepychacza do rur.

Jak dbać o odpływ w łazience?

Aby uniknąć zatkania odpływu, warto regularnie i profilaktycznie stosować środki udrożniające rury. Poza tym warto ograniczyć dostęp zanieczyszczeń do odpływu.

zatkany odpływ

Często wystarczy zwykła plastikowa lub metalowa osłonka, by wspomniane wcześniej zanieczyszczenia nie dostały się do wnętrza, ale osiadły na osłonce, którą później oczyścimy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.