czyszczenie wanny

Jak dbać o łazienkę – poradnik

Łazienka to jedyne takie miejsce w domu, o którego czystość trzeba dbać każdego dnia. Jest ona narażona na wyjątkowo trudne warunki, takie jak oddziaływanie wilgoci i wysokich temperatur. W efekcie brak odpowiedniej higieny i dbałości mógłby spowodować zniszczenie sprzętów sanitarnych i mebli łazienkowych. Jak więc dbać o łazienkę, by zawsze pięknie się prezentowała?

Chroń łazienkę przed wpływem wilgoci

Jak już wspomnieliśmy na wstępie, łazienka to miejsce szczególnie narażone na wilgoć. Bez odpowiedniej wentylacji bardzo szybko może się w niej rozwinąć pleśń. Dlatego powinniśmy przede wszystkim zadbać o dobrą wentylację.

wentylacja w łazience
Wentylacja w łazience to najlepsza ochrona przed wilgocią i pleśnią.

Najlepiej, gdy w łazience znajdują się okna i wentylator, wtedy po każdej kąpieli można uchylić okna oraz włączyć wentylator, aby przewietrzyć i wysuszyć łazienkę. Jeżeli jednak łazienka nie posiada okien, warto zostawiać uchylone drzwi. Miejscem szczególnie narażonym na powstawanie pleśni w łazience jest pralka. Jak jej uniknąć? Zostawiając uchyloną pralkę po każdym praniu, by miała możliwość wyschnąć.

jak dbać o łazienkę
Codzienne czyszczenie sprzętu sanitarnego pozwoli nam zachować łazienkę w dobrym stanie.

Warto też na bieżąco, czyli po każdym użyciu przetrzeć umywalkę, wannę czy prysznic, by nie zbierał się na niej brud i osad, będący siedliskiem bakterii. Również toaletę koniecznie trzeba codziennie dezynfekować. A ręczniki, z których korzystają domownicy, najlepiej wymieniać raz w tygodniu. Wszystko to pozwoli nam uniknąć rozwoju bakterii oraz pleśni powstającej na skutek nadmiernej wilgoci.

Zadbaj o meble łazienkowe

Wiele osób posiada w łazience drewniane meble. Na pierwszy rzut oka może się to wydawać kompletnie nietrafione rozwiązanie, ale jest to nieprawdą. Przy odpowiednim dbaniu o nie możemy mieć przepiękne, szlachetne meble, które nie stracą uroku pomimo upływu lat.

meble łazienkowe
Drewniane meble w łazience wymagają odpowiedniej pielęgnacji i zaimpregnowania.

Jak więc odpowiednio zadbać o takie meble łazienkowe? Oprócz regularnego czyszczenia nie można też zapomnieć o impregnowaniu. Dzięki temu drewno będzie odporne na wilgoć. Tak utrzymane meble można nawet w razie potrzeby przemalować, gdy na przykład będziemy chcieli zmienić wystrój i styl w łazience.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.