drewniana podłoga

Jak dbać o drewnianą podłogę w łazience?

Elementy drewniane w łazience są ponadczasowe – prezentują się pięknie, niezależnie od tego, w jakim stylu wyposażamy swoją łazienkę. Wiele osób decyduje się na wykonanie drewnianej podłogi w łazience. Niemniej jeżeli ma ona przez lata być atrakcyjna i zadbana, musimy w odpowiedni sposób ją pielęgnować, szczególnie ze względu na wilgotne warunki, jakie panują w łazienkach. Jak to robić?

Drewniana podłoga w łazience – wybór drewna

Aby drewniana podłoga w łazience posłużyła nam długie lata, najpierw należy wybrać odpowiedni gatunek drewna, odporny na działanie wilgoci i inne uszkodzenia. Najlepsze będą gatunki egzotyczne, do których zaliczamy: matao, merbau, IPE czy teak. Ich główne zalety to twardość i naturalna duża ilość olejów, co sprawia, że nawet bez dodatkowej impregnacji są odporne na wilgoć.

drewniana podłoga
Najlepsze gatunki drewna na drewnianą podłogę w łazience to merbau, matao, teak lub IPE.

W wypadku tradycyjnej impregnacji lakierem trzeba liczyć się z tym, że lakier wchodzi w reakcję z wodą i po jakimś czasie może zacząć pękać oraz złuszczać się. Wtedy powstaje konieczność zeszlifowania całej powierzchni i ponownej impregnacji. Tymczasem wybierając drewno z gatunków egzotycznych, wystarczy mniej więcej co dwa miesiące naoliwić podłogę specjalnymi środkami, a w efekcie podłoga będzie wyglądać jak nowa, nawet po kilku latach użytkowania.

Ługowanie i olejowanie

Ługowanie i olejowanie to dwa najbardziej naturalne sposoby zabezpieczenia drewnianej podłogi w łazience przed uszkodzeniami. Rozjaśniają podłogę i uwydatniają strukturę drewna, dzięki czemu wygląda ono bardzo szlachetnie. Poza tym ługowanie hamuje proces żółknięcia podłogi. Z podłogi poddawanej tym dwóm procesom łatwiej usuwać powstałe rysy, można też ją polerować, dzięki czemu drewno zachowuje piękny wygląd, nadając całej łazience atrakcyjności.

drewniana podłoga
Olejowanie drewnianej podłogi.

Wybierając produkty do pielęgnacji drewnianej podłogi w łazience, musimy dopasować ich odcień do koloru drewna i efektu, na jakim nam zależy, a także pod kątem zadania, jakie mają spełniać, mianowicie czyszczenie, odświeżanie lub ochrona przed wnikaniem brudu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.