Jak dbać o czystość w łazience?

Żadna, nawet najpiękniej urządzona łazienka, nie zachowa swojego uroku, jeśli nie będziemy o nią dbać. W łazience panują warunki sprzyjające rozwojowi brudu, bakterii oraz pleśni – praktycznie ciągle panuje w niej wilgoć, na płytkach, armaturze i lustrach osadza się para wodna, panują wysokie temperatury. Wszystko to sprawia, że w zakamarkach między meblami łazienkowymi czy urządzeniami sanitarnymi może zbierać się brud oraz rozwijać grzyb. To najwięksi wrogowie łazienkowego piękna. Jak więc z nim wygrać?

Dbanie o ceramikę łazienkową

Dbanie o czystość ceramiki łazienkowej nie jest trudne, ale należy robić to systematycznie. W przeciwnym wypadku może pojawić się na niej żółtawy osad będący siedliskiem bakterii, a w zakamarkach na przykład za umywalką rozwinie się grzyb. Co więc robić? Starajmy się codziennie przecierać ją wilgotną ściereczką nasączoną na przykład płynem do mycia naczyń. Ochronimy ją przed osadzeniem się lepkiego brudu. Jeżeli natomiast zauważymy już osad, możemy usunąć go roztworem wody z octem spożywczym lub środkiem czyszczącym usuwającym kamień.

czystość w łazience
Aby łazienka była piękna i zadbana, trzeba regularnie dbać o jej czystość.

Pod żadnym pozorem jednak nie czyśmy ceramiki silnymi detergentami mającymi właściwości ścierne, gdyż porysujemy jej delikatną powierzchnię i w efekcie zniszczymy.

Armatura – baterie umywalkowe, prysznicowe, wannowe…

Nie da się ukryć, że dobrze utrzymana armatura łazienkowa to wspaniały element ozdobny łazienki. Niestety, powierzchnia baterii łazienkowych bardzo szybko może się zabrudzić – wystarczy osad z wody, by powstały smugi, a po dłuższym czasie trudniejszy do usunięcia kamień. Dlatego armaturę warto czyścić kilka razy w tygodniu.

mycie baterii łazienkowej
Armaturę warto czyścić kilka razy w tygodniu wilgotną ściereczką i odrobiną płynu do naczyń.

Dobrze też od razu wycierać suchą ściereczką zachlapania, które powstaną na przykład po kąpieli, by nie wytworzyły się zacieki. By zaś pozbyć się brudu, wystarczy wilgotna ściereczka nasączona płynem do naczyń. Dzięki tym prostym, ale regularnym zabiegom armatura łazienkowa nawet po latach użytkowania będzie lśnić jak nowa.

Podsumowując, sekretem zadbanej łazienki jest po prostu regularność w jej czyszczeniu. Stosując delikatne środki chemiczne, jesteśmy w stanie usunąć brud z ceramiki i armatury bez zniszczenia jej poprzez zarysowanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.