armatura

Jak dbać o armaturę łazienkową?

Każde pomieszczenie w domu, w którym codziennie przebywamy co jakiś czas potrzebuje sprzątnięcia. Nie inaczej jest z łazienką – tutaj szczególnie dbamy o czystość, gdyż brudna czy niedoczyszczona łazienka nie zachęca do korzystania z niej. Jednym z elementów, o który musimy regularnie dbać, jest armatura.

Oprócz zacieków z wody, jakie naturalnie powstają podczas korzystania z umywalki czy prysznica, może pojawić się nieładny osad z kamienia. To wynik działania twardej wody. Gdy nie doczyścimy go w odpowiednim czasie, może wywołać nawet powstanie rdzy. Jak więc zadbać o armaturę łazienkową?

Regularność to podstawa!

Osad, który powstaje w wyniku działania twardej wody może zacząć osadzać się niepostrzeżenie. Gdy jego warstwa staje się coraz grubsza, może nam być coraz trudniej ją usunąć. Z tego względu warto dokładnie oglądać armaturę i sprawdzać, czy taki osad się nie pojawia. A co, gdy już dojrzymy go na kranie czy baterii prysznicowej? Warto skorzystać wtedy z dostępnych środków chemicznych. Nigdy jednak nie zostawiajmy ich na dłużej na armaturze ani nie szorujmy jej nimi. Takie środki mogą powodować powstawanie zarysowań, a nawet trwale uszkodzić zewnętrzną powierzchnię armatury.

armatura
Armaturę łazienkową należy regularnie przemywać mokrą ściereczką nasączoną delikatnym środkiem chemicznym.

O wiele lepiej użyć mokrej szmatki nasączonej odrobiną środka chemicznego i delikatnie przemywać baterie prysznicowe oraz kran. Gdy robimy to regularnie, szorowanie nie będzie konieczne.

Domowe sposoby na brud łazienkowy

Istnieją też sprawdzone domowe sposoby na skuteczne i bezpieczne doczyszczenie armatury. Znane są właściwości czyszczące na przykład soku z cytryny.

armatura
Sok z cytryny i soda oczyszczona w skuteczny sposób usuwają kamień z armatury łazienkowej, nie powodując jej uszkodzenia.

Wystarczy nasączyć nim watę czy gazę i pozostawić w miejscu, gdzie powstało jakieś uporczywe zabrudzenie na około półtorej godziny. Po tym czasie wystarczy spłukać je ciepłą wodą i przetrzeć ściereczką. Armatura odzyskuje swój dawny blask, a po zabrudzeniu nie pozostaje ślad! Podobnie działa roztwór wody z odrobiną octu. Warto wykorzystywać takie metody, a wtedy nasza armatura łazienkowa będzie wyglądać jak nowa pomimo upływu lat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.