hydroizolacja

Hydroizolacja łazienki – jak poprawnie wykonać?

Łazienka to miejsce szczególnie narażone na wpływ wody i wilgoci. Brak podziału na strefy mokre i wilgotne oraz brak odpowiedniej hydroizolacji szybko doprowadzi do powstania w łazience pleśni i w efekcie zniszczenia jej. Jak więc temu zapobiec? Jak wykonać poprawnie hydroizolację łazienki?

Hydroizolacja łazienki – na czym polega?

Hydroizolacja ma na celu zapobiec powstawaniu zawilgoceń w łazience, zapewniając nam higienę i bezpieczeństwo jej użytkowania. Aby to uzyskać, należy uszczelnić wszystkie miejsca narażone na zawilgocenie. W łazience jest ich wiele, należy do nich głównie podłoga, powierzchnie wokół kabiny prysznicowej, wanny, umywalki oraz toalety. hydroizolacjaTrzeba przy tym pamiętać, że okładzina ceramiczna nie zastąpi profesjonalnie wykonanej hydroizolacji łazienki. Dlatego nigdy z niej nie rezygnujmy na etapie remontu. Tym bardziej, że nie jest to skomplikowane, nie wymaga też posiadania fachowej wiedzy czy specjalnych narzędzi.

Jak poprawnie przeprowadzić hydroizolację łazienki?

Jak więc we właściwy i skuteczny sposób przeprowadzić hydroizolację naszej łazienki? Zadanie to można podzielić na kilka punktów:

1. Przygotowanie nawierzchni

W tym celu musimy usunąć poprzednią warstwę materiałów wykończeniowych, następnie posadzkę odłuszczamy i suszymy. Ponadto wyrównujemy i uzupełniamy wszystkie ubytki i nierówności powierzchni. Ma być idealnie sucha i równa.

2. Zagruntowanie nawierzchni

Po wstępnym przygotowaniu i osuszeniu posadzki oraz ścian należy je zagruntować. Można to zrobić za pomocą wałka lub pędzla. W zależności od stopnia chłonności podłoża gruntowanie należy wykonać 1 lub 2 razy w odstępie 1 -2 godzin. Aplikację płynnej folii możemy wykonać mniej więcej po 2-4 godzinach od aplikacji gruntu.

3. Zwróć szczególną uwagę na newralgiczne miejsca

Chodzi tu o miejsca trudno dostępne, a przez to szczególnie narażone na wilgoć, jak narożniki ścian, przestrzenie między rurami itd. Ich właściwe uszczelnienie ma kluczowe znaczenie dla całej hydroizolacji łazienki. Zabezpieczamy je wzdłuż obwodu pomieszczenia przy pomocy specjalnej taśmy uszczelniającej. Z kolei zewnętrzne i wewnętrzne narożniki ścian uszczelniamy specjalnymi mankietami uszczelniającymi.

4. Izolacja ścian i posadzki

Całkowitą hydroizolację uzyskamy po nałożeniu dwóch warstw preparatu do uszczelniania za pomocą wałka lub pędzla. hydroizolacjaPierwsza warstwa powinna być dość gruba, aby na pewno w pełni pokryła powierzchnię. Po jej wyschnięciu nakładamy drugą warstwę, prostopadle do kierunku ułożenia pierwszej. W miejscu, gdzie ma znajdować się prysznic, po nałożeniu pierwszej warstwy należy nanieść płynną folię.

5. Położenie zaprawy

Po wyschnięciu hydroizolacji możemy przejść do glazury. Nakładamy na ściany zaprawę, zawsze trzymając się przy tym wskazówek od producenta. Odpowiedni sposób przygotowania zaprawy wpłynie później na jakość naszych prac.hydroizolacja

6. Układanie płytek

7. Przygotowanie do spoinowania

8. Fugowanie

9. Czyszczenie płytek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.