grzyb na ścianie

Grzyb na ścianie w łazience – jak sobie z nim poradzić?

Łazienka jest pomieszczeniem szczególnie narażonym na powstawanie wilgoci, a w efekcie grzyba. Gdy zobaczymy pierwsze wykwity na ścianie, mamy już pewność, że w naszym domu zawitała pleśń. Jak sobie z nią poradzić?

Skąd bierze się wilgoć w łazience?

Pleśnie i grzyby rozwijają się w pomieszczeniach, w których jest ciepło i wilgotno. Właśnie takie warunki panują w łazienkach, gdzie często unosi się para wodna i osiada na ścianach. Brak odpowiedniej wentylacji tego pomieszczenia przy jego jednoczesnym ogrzewaniu skutkuje pojawieniem się wilgoci, a w efekcie pleśni.

grzyb na ścianie

Najczęściej dochodzi do tego w okresie jesiennym i zimowym oraz w łazienkach, w których nie ma okien, przez co nie są one systematycznie wietrzone. Wilgoć to bardzo częsty problem, zwłaszcza w małych łazienkach w bloku.

Jak poradzić sobie z grzybem w łazience?

Szare i czarne wykwity pleśni na ścianach łazienki nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale przede wszystkim są szkodliwe dla naszego zdrowia. Długotrwałe wdychanie powietrza, w którym unoszą się rodniki pleśni może powodować bóle głowy, reakcje alergiczne, a nawet astmę. Dlatego nie należy bagatelizować nawet małych oznak wilgoci, gdyż bardzo szybko się rozprzestrzenią, nie tylko w łazience, ale także na inne pomieszczenia w domu. Aby walka z zagrzybieniem zakończyła się powodzeniem, musimy usunąć nie tylko objawy, ale przede wszystkim przyczynę problemu. W przeważającej większości winowajcą jest wadliwa wentylacja łazienki lub nawet jej brak. Dlatego pierwszym krokiem powinno być zadbanie o odpowiednią cyrkulację powietrza w łazience. Wtedy wilgoć i pleśń nie będą miały warunków do dalszego rozwoju. Kolejny krok to dokładne usunięcie powstałego zagrzybienia, w taki sposób, by nie mógł się dalej rozprzestrzeniać. Jeżeli grzyb pojawił się niedawno i tylko na powierzchni, może wystarczyć dokładne umycie i osuszenie tego miejsca.

grzyb na ścianie

grzyb na ścianie

Jeżeli jednak pleśń wniknie głębiej, konieczne okaże się dodatkowo użycie środków grzybobójczych. Do poważniejszego zagrzybienia najlepiej wezwać profesjonalną firmą zajmującą się odgrzybianiem, na przykład, po powodzi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.