armatura

Czyścimy armaturę w łazience!

W poprzednim wpisie mówiliśmy o tym, jakie środki czystości są nam niezbędne do dbania o łazienkę. Dzisiaj zajmiemy się tym, jak dbać o armaturę, by pomimo upływu lat wciąż była lśniąca, pozbawiona kamienia, a dzięki temu elegancka. Z uwagi na to, że armaturę bardzo łatwo zarysować zbyt silnym środkiem chemicznym lub ostrą gąbką, trzeba wiedzieć, jak zabrać się do jej czyszczenia bez obawy o jej zarysowanie.

Łazienkowa armatura – jak o nią zadbać?

Każdego dnia na bateriach łazienkowych pojawia się brzydki osad z mydła oraz wody. Trzeba pamiętać, że ten osad nie tylko wygląda nieatrakcyjnie, ale również powoli niszczy armaturę. Dlatego tak ważne jest, by regularnie się go pozbywać.

armatura

Aby więc baterie łazienkowe na długo zachowały swój właściwy wygląd, musimy często je czyścić, nawet co dwa, trzy dni, używać przeznaczonych do tego środków, które mają odczyn neutralny bądź lekko zasadowy i unikać środków czystości i ściereczek o właściwościach ścierających. Bardzo ważne jest też polerowanie armatury na sam koniec, by zachowała nienaganny blask.

Czym doczyścić zaniedbaną armaturę?

Regularne dbanie o armaturę łazienkową nie jest ani trudne, ani czasochłonne. O wiele trudniej doprowadzić do stanu używalności armaturę, która od dawna nie była czyszczona i pojawił się już na niej gruby osad oraz kamień. Jak sobie poradzić w tej sytuacji? Będzie konieczne sięgnięcie po nieco mocniejsze środki chemiczne, nadal jednak musimy pamiętać, żeby były to środki przeznaczone do pielęgnacji armatury. Dobrym wyborem będzie na przykład środek do czyszczenia powierzchni chromowanych.

armatura
Baterie łazienkowe czyścimy delikatną ściereczką bez właściwości ścierających.

 

Nigdy natomiast nie używajmy do tego celu proszków, rozcieńczalników, wybielaczy czy środków do czyszczenia sedesów. Chociaż skutecznie usuwają nawet silne zabrudzenia, niestety mogą nieodwracalnie zniszczyć delikatną powierzchnię armatury. Armaturę może też zniszczyć słona woda czy środki zawierające chlor.

Domowe sposoby na pielęgnację baterii łazienkowych

Jeżeli zauważymy na swojej armaturze łazienkowej początki rdzy, skutecznie usuniemy ją za pomocą octu. Należy zwilżyć nim ściereczkę lub papierowy ręcznik i owinąć na około 2-3 godziny miejsce, które zaczyna rdzewieć. Potem wystarczy spłukać wodą i osuszyć armaturę. Kamienia z armatury pozbędziemy się sodą oczyszczoną zmieszaną z octem. Tworzymy z nich gęstą papkę i nakładamy na armaturze na około 2 godziny, a następnie spłukujemy i dobrze osuszamy. Takie domowe metody są sprawdzone przez wiele osób i niedrogie. Warto je wykorzystać, gdy mamy do czynienia z silniejszymi zabrudzeniami na armaturze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.