łazienka

Zasady ergonomii w łazience

Przeglądając zdjęcia najpiękniej urządzonych łazienek, w oczy rzuca się jedna rzecz – przemyślane ustawienie każdego elementu w łazience, takich jak prysznica, wanny, lustra czy mebli. Czy mogą być one kwestią przypadku? Zdecydowanie nie, jeśli łazienka ma być wygodna, bezpieczna i funkcjonalna. Jakie więc zasady ergonomii rządzą łazienkowym wnętrzem? Sprawdźmy.

Dlaczego ergonomia w łazience jest tak ważna?

Łazienka to miejsce, z którego korzystają wszyscy członkowie rodziny. Zatem jej wyposażenie i rozstawienie poszczególnych elementów powinno być wygodne dla każdego z nich – zarówno dla dorosłych, jak i dzieci czy osób starszych i niepełnosprawnych.

łazienka
Ergonomia łazienki to przede wszystkim odpowiednie odległości między urządzeniami i przestrzeń wokół nich, umożliwiające sprawne korzystanie z nich.

Łazienka nieergonomiczna może nawet okazać się niebezpieczna w użytkowaniu. Brak ergonomii to również brak ładu. W efekcie zamiast szybko i sprawnie skorzystać z łazienki, musimy uporać się z panującym w niej bałaganem, co może być irytujące. Nie świadczyłoby też o nas dobrze w oczach naszych gości, którzy chcieliby z niej skorzystać. Dlatego remontując czy urządzając swoją łazienkę, weźmy pod uwagę zasady ergonomii. Czasem może to nie być proste ze względu na małą przestrzeń, zawsze jednak jest praktyczne i pożyteczne.

Jak funkcjonalnie wyposażyć łazienkę?

Podstawowa sprawa dotyczy montażu urządzeń sanitarnych, takich jak wanna, miska WC czy umywalka. Aby wygodnie i bezpiecznie z nich korzystać, musi przed nimi znajdować się wolna przestrzeń. W wypadku wanny przestrzeń ta powinna wynosić 70 x 100 cm, natomiast do kabiny prysznicowej 75 x 75 cm. Przestrzeń do umywalki powinna wynosić 70 x 100 cm, a do sedesu 80 x 60 cm. Są to optymalne obliczenia, które pozwalają na właściwe wyposażenie łazienki. O czym jeszcze trzeba pamiętać? Aby zachować odległość między poszczególnymi urządzeniami około 20-30 cm.łazienkałazienka Jedynie umywalka może znajdować się tuż nad wanną lub lekko na nią nachodzić. Ponadto łazienka powinna być podzielona na część sanitarną i kąpielowo-pielęgnacyjną. Biorąc to wszystko pod uwagę, tworząc plan naszej łazienki łatwiej nam będzie rozmieścić każdy jej element.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.