łazienka dla niepełnosprawnych

Nowoczesna łazienka dla osoby niepełnosprawnej

Łazienka dla osoby niepełnosprawnej musi spełniać pewne normy, nie oznacza to jednak, że nie może być stylowa i nowoczesna. Urządzenie jej z gustem z pewnością sprawi, że korzystanie z niej będzie o wiele przyjemniejsze. Jak więc można wyposażyć taką łazienkę, aby była jednocześnie funkcjonalna i przytulna?

Łazienka dla niepełnosprawnych – stylowa i wygodna

Zanim zaczniemy aranżować łazienkę dla osoby starszej bądź niepełnosprawnej, zapoznajmy się z normami, które trzeba wziąć pod uwagę przy komponowaniu wyposażenia. Ponieważ osoby te mają poważne problemy z poruszaniem się, przestrzeń powinna być tak zaprojektowana, by nie zagrażała upadkiem i umożliwiała samodzielnie korzystanie z łazienki, bez pomocy osób trzecich. Oczywiście nie ma jakichś sztywnych reguł dotyczących wyposażenia takiej łazienki, ponieważ zależy to od jej wielkości oraz zastosowanych urządzeń sanitarnych. Muszą jednak znaleźć się w niej uchwyty, inaczej poręcze dla osób niepełnosprawnych w pobliżu wanny, kabiny prysznicowej, toalety oraz umywalki. Dzięki nim osoba niepełnosprawna będzie mogła samodzielnie wejść i wyjść z wanny bądź spod prysznica, stanąć przy umywalce oraz skorzystać z WC. Warto wykorzystać też siedziska, czyli specjalne nakładki na wannę bądź mocowane do ścian, na których osoba niepełnosprawna będzie mogła usiąść i bezpiecznie korzystać z łazienki. łazienka dla niepełnosprawnychPoza tym wybierzmy specjalny model umywalek dla osób niepełnosprawnych. Czym się różnią od zwykłych umywalek? Mają one minimum 60 cm szerokości i specjalnie dopasowany kształt, dzięki czemu można do niej swobodnie podjechać wózkiem i się o nią podeprzeć. Z kolei miska ustępowa dla osób niepełnosprawnych według norm europejskich powinna być zamontowana na wysokości 450 – 500 mm, aby ułatwić siadanie na niej.łazienka dla niepełnosprawnych Innym udogodnieniem będzie wykorzystanie płytek antypoślizgowych, dzięki którym mimo obecności wody nie dojdzie do poślizgnięcia się i upadku, który mógłby być bardzo groźny.

Zadbaj o detale

Praktyczne zaaranżowanie łazienki dla niepełnosprawnych to jedno. Ale by czuli się oni w niej naprawdę dobrze, należy zadbać także o stronę estetyczną. Mimo choroby, osoby niepełnosprawne nadal zwracają na to uwagę i z pewnością będą czuć się o wiele lepiej w eleganckiej, modnej łazience niż takiej przypominającej łazienkę w szpitalu. łazienka dla niepełnosprawnychZadbajmy o szczegóły, jak chociażby dobrane kolorystycznie dodatki, pudełka pomagające uporządkować przybory kosmetyczne i środki czystości czy modny wzór płytek ceramicznych. Taka łazienka będzie przytulna i dopasowana do potrzeb jej użytkowników.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.