mała łazienka

Mała łazienka wyzwaniem dla architekta

Mała łazienka to dziś częsty element mieszkań w bloku. Ich wyposażenie może być nie lada wyzwaniem. Gdy powierzchnia użytkowa jest niewielka, czasem trzeba bardzo się nagłowić co gdzie poustawiać, by było funkcjonalnie i bezpiecznie. Jak ułatwić sobie to zadanie? Podpowiadamy kilka sposobów!

Mała łazienka też może być ustawna!

Oczywiście najważniejszy jest dobry plan aranżacji łazienki. Trzeba zadecydować, jakie elementy wyposażenia bezwzględnie muszą się znaleźć w łazience, a z jakich można zrezygnować. Niektórzy na przykład decydują się wstawić pralkę do kuchni, a nie do łazienki, by w ten sposób nie zabierać dodatkowego miejsca. Rezygnują także z wanny na rzecz kabiny prysznicowej, która również zajmuje mniej powierzchni. Niemniej jednak miłośnicy wanny wcale nie muszą z niej rezygnować. Mogą natomiast wybrać wannę asymetryczną, którą łatwiej zamontować w taki sposób, by nie przeszkadzała w ogólnym użytkowaniu łazienki.

mała łazienka
Wiszące szafki łazienkowe zabierają mniej miejsca, dzięki czemu mała łazienka wydaje się przestronniejsza.

Dobrze jest także wybrać umywalkę montowaną na szafce łazienkowej, gdyż to pozwoli nam lepiej wykorzystać powierzchnię. Postawmy też na wiszące szafki i półki, dzięki temu zagospodarujemy mniej podłogi, co automatycznie sprawi wrażenie, że łazienka jest bardziej przestronna.

Gra kolorów i dodatków

W małej łazience istotny jest też dobór kolorystyki oraz dodatków. W zależności od dokonanego wyboru możemy sprawić, że nasza łazienka będzie albo ponura i przytłoczona nadmiarem elementów albo przytulna, jasna i optycznie powiększona. Aby uzyskać ten właściwy efekt, wybierzmy jasne kolory: biel, jasna szarość, beże, błękity, ogólnie kolory pastelowe. Dzięki nim łazienka będzie jaśniejsza, czysta i przytulna.

mała łazienka
Mała łazienka w bieli wygląda na bardziej przestronną, czystą i jasną.

Montując oświetlenie, wybierzmy punktowe w najważniejszych częściach łazienki, na przykład nad umywalką czy wanną. Dobrze oświetlona łazienka wyda się bardziej przestronna, a ponadto będzie praktyczniejsza na przykład podczas wykonywania codziennego makijażu. Dobre światło ma w tym wypadku kluczowe znaczenie. By optycznie powiększyć całe wnętrze, warto na jednej ze ścian umieścić dużą taflę lustra. Taki dodatek całkowicie zmieni wygląd łazienki, która wyda się dwa razy większa i przestronniejsza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.