łazienka dla seniora

Łazienka z udogodnieniami dla osób starszych

Łazienka to miejsce, w którym nietrudno o niefortunny wypadek. Śliska posadzka jest częstym powodem upadków, które są groźne zwłaszcza dla osób starszych. Dlatego w trosce o ich bezpieczeństwo pojawiło się wiele specjalnych udogodnień ułatwiających im poruszanie się po łazience oraz bezpieczne korzystanie ze sprzętów sanitarnych, takich jak wanna, prysznic czy toaleta. Poznajmy niektóre z nich.

Łazienka dla seniora – czyli jaka?

Wyposażenie łazienki dla osób w podeszłym wieku różni się od tego dla osób niepełnosprawnych. Chociaż starsze osoby zwykle mają problemy z poruszaniem się, to nie zawsze potrzebują wózka inwalidzkiego, a co za tym idzie, specjalnej aranżacji łazienki. Poza tym łazienki dla niepełnosprawnych muszą spełnić pewne kryteria prawne, które nie dotyczą łazienek dla seniorów. Na ogół wystarczają proste udogodnienia, które w razie potrzeby można zdemontować i usunąć lub ponownie zamontować w innym miejscu. O jakich udogodnieniach mówimy?

Łazienka dla seniora musi być przede wszystkim funkcjonalna i dopasowana do indywidualnych potrzeb użytkownika. Najczęstszy problem starszych ludzi to trudność w utrzymaniu równowagi, szczególnie na śliskiej lub mokrej powierzchni kafelek łazienkowych. Dlatego jednym z podstawowych udogodnień jest wykorzystanie mat antypoślizgowych, zwłaszcza w miejscach szczególnie narażonych na zamoczenie, czyli pod umywalką, przy wannie oraz kabinie prysznicowej. Jeżeli decydujemy się na generalny remont łazienki z myślą o osobie starszej, warto kafelki wymienić na antypoślizgowy gres lub podłogę drewnianą. Innym ważnym udogodnieniem jest likwidacja wszelkich progów, które mogłyby stanowić wyzwanie dla seniora. Mowa przede wszystkim o wysokim progu przy wejściu do łazienki, wysokim brodziku czy wannie. Praktycznym rozwiązaniem jest montaż kabiny prysznicowej bez brodzika, co całkowicie eliminuje ryzyko potknięcia się i upadku. łazienka dla seniora

łazienka dla seniora

Jeżeli z jakichś powodów wolimy wannę, warto wybrać taką, która posiada w obudowie specjalne drzwiczki i pomocnicze uchwyty. Dzięki temu starsza osoba będzie mogła samodzielnie skorzystać z wanny, bez obaw, że nie będzie w stanie później sama z niej wyjść.

Inne praktyczne udogodnienia

W łazience dla osoby starszej warto zamontować na ścianach uchwyty ułatwiające poruszanie się po całej łazience. Przydadzą się one także przy toalecie, gdyż ułatwią siadanie i wstawanie z WC. łazienka dla senioraOprócz tego warto zadbać, by wszystkie szafki łazienkowe znalazły się na takiej wysokości, aby senior nie musiał się specjalnie gimnastykować, by coś z nich wyjąć. Te wszystkie udogodnienia sprawią, że starsza osoba, mimo słabego stanu zdrowia, będzie w stanie sama zadbać o swoją higienę. To bardzo ważne, gdyż podnosi poczucie własnej wartości i sprawia, że senior nie czuje się ciężarem dla swoich bliskich.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.