łazienka

Łazienka i toaleta osobno – zalety i wady

Budując dom czy remontując mieszkanie, mamy możliwość samodzielnie zadecydować o jego układzie. Jednym z odwiecznych dylematów w tej sytuacji jest to, czy zaaranżować łazienkę i toaletę osobno czy razem? Każde z nich bez wątpienia ma swoje plusy i minusy. Zanim podejmiemy ostateczną decyzję, warto je przeanalizować.

Zalety osobnej łazienki i toalety

Chociaż w większości przypadków toaleta i łazienka są w jednym pomieszczeniu, w dużym mieszkaniu czy domu można sobie pozwolić na rozdzielenie ich pomieszczeń. I rzeczywiście coraz więcej osób się na to decyduje, gdyż takie rozwiązanie ma bez wątpienia wiele zalet. Przede wszystkim jest to bardziej higieniczne i wygodne. Aranżując łazienkę bez WC unikamy przykrych zapachów, jakie mogą się pojawić po wizycie w toalecie. Szkodliwe opary, które mogą unosić się z WC nie osiadają na szczoteczkach do zębów, ręcznikach, kosmetykach czy innych akcesoriów łazienkowych.

łazienka
W pomieszczeniu z osobnym WC musimy znaleźć miejsce także na umywalkę, aby po skorzystaniu z toalety móc od razu umyć ręce.

Łazienka jest rzeczywiście miejscem, gdzie możemy się odprężyć i zrelaksować. Poza tym wyodrębnienie tych pomieszczeń daje większy komfort domownikom. Dlaczego? Przykładowo: jeżeli jeden z domowników bierze długą kąpiel, a drugi ma pilną potrzebę skorzystać z WC, nie ma na tym tle żadnych zgrzytów. Trzeba jednak przy tym pamiętać, by w pomieszczeniu z WC wyizolować również miejsce na umywalkę, aby jej użytkownicy mogli od razu po skorzystaniu umyć ręce.

Wady osobnej łazienki i toalety

Nie da się ukryć, że to rozwiązanie ma też pewne wady. Głównie ze względów ekonomicznych – dwa pomieszczenia wymagają większego wyposażenia i wyremontowania, co niesie ze sobą dodatkowe koszty. W mieszkaniach w bloku wygospodarowanie takiego dodatkowego pomieszczenia bywa często bardzo trudne, a niejednokrotnie nawet niemożliwe. Do tego dochodzą też względy komfortowe – jeżeli przed kąpielą chcemy skorzystać z WC, a w domu czy mieszkaniu przebywają inne osoby, możemy czuć się skrępowani na myśl, by przemknąć z łazienki do toalety. Gdy te pomieszczenia są połączone, nie ma tego problemu.

łazienka
Jeżeli posiadamy duży dom lub przestronne mieszkanie, rozdzielenie łazienki i WC jest dobrym pomysłem.

Podsumowując, rozłączenie łazienki i toalety to dobry pomysł, kiedy mamy do tego odpowiednią przestrzeń i środki pieniężne, by je w pełni wyposażyć. Czasem jednak może to być zwyczajnie nieopłacalne, dlatego warto poważnie przemyśleć, jak ta sprawa wygląda w naszym przypadku, i dopiero wtedy podjąć decyzję.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.