łazienka eko

Łazienka ekologiczna – jak ją stworzyć?

Korzystając z łazienki, wielu z nas stara się oszczędzać wodę z myślą o ekologii i środowisku, a także mniejszych rachunkach za wodę. Ale o ekologię możemy zacząć dbać już wtedy, gdy urządzamy łazienkę! W jaki sposób?

Ekologiczna łazienka = ekologiczne wyposażenie

Zdaje się, że w naszych czasach ekologia w domu to już nie tylko potrzeba, ale wręcz moda. Dlatego, wyposażając swoją łazienkę, mamy możliwość wybierać sprzęty i meble, które pozwolą oszczędzać energię i wodę, nie będą wpływać szkodliwie na środowisko oraz nas samych. Jeśli chodzi o naturalne materiały będące ekologiczne, najłatwiej wybrać meble – drewniane, bambusowe czy rattanowe. Są to meble niedrogie i ogólnodostępne. Ich największą zaletą jest to, iż nie są nasączone żadnymi szkodliwymi substancjami, a jedynie odpowiednio zaimpregnowane. Oprócz mebli, warto wykorzystać naturalne surowce do wykończenia łazienki. Ostatnio bardzo modne są łazienki zabudowane w drewnie lub kamieniu. eko łazienkaOprócz tego, iż taka łazienka będzie ekologiczna, z pewnością robi też wrażenie estetyczne. Istotny jest też wybór farby, jeśli zechcemy malować ściany w łazience lub jakieś elementy. Niektóre z nich zawierają szkodliwe substancje, inne zaś dbają, by było ich jak najmniej. Warto więc wybierać farby tylko znanych i cenionych producentów, którzy dbają o ekologiczny skład swoich produktów.

Ekologia w łazience na co dzień

Ekologia w łazience nie kończy się z chwilą skończenia remontu. Również podczas jej codziennego użytkowania powinniśmy dbać o środowisko. Jak? Chodzi o oszczędne korzystanie z wody oraz prądu. Po części pomóc nam w tym mogą urządzenia sanitarne nastawione na minimalne zużycie wody, które warto wybrać i zamontować w trakcie remontu. Jeden z pomysłów to instalacja dotykowych baterii energooszczędnych. eko łazienkaWoda o odpowiedniej temperaturze leci tylko wtedy, gdy jest faktycznie używana dzięki zastosowaniu czujnika zbliżania, nie ma też potrzeby odkręcania i zakręcania wody, co eliminuje ryzyko marnowania wody, gdy nie korzystamy z umywalki. Pod prysznic można natomiast zastosować baterie termostatyczne. termostatUstawiona w nich raz temperatura zostaje niejako „zapamiętana”, dzięki czemu nie trzeba przy każdej kąpieli ustawiać jej na nowo, co powoduje ogromne i zupełnie niepotrzebne zużycie wody i jest komfortowe dla użytkowników łazienki.

To tylko niektóre z pomysłów na ekologiczną łazienkę, ale jest ich o wiele, wiele więcej!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.