łazienka dla seniora

Łazienka dla seniora – zasady wyposażenia

Nie da się ukryć, że łazienka to miejsce najbardziej wymagające pod względem zaprojektowania i urządzenia. Szczególnie jest to ważne, jeżeli z łazienki ma korzystać osoba starsza. W łazience nietrudno o upadek, który dla seniora może być bardzo poważny w skutkach. Dlatego urządzając taką łazienkę, musimy wziąć pod uwagę kilka ważnych zasad.

Jak urządzić bezpieczną łazienkę dla seniora?

Aby łazienka była przystosowana do potrzeb osoby starszej, przede wszystkim musimy zacząć od usunięcia barier architektonicznych. Co mamy na myśli? Otóż chodzi tu o wszelkiego rodzaju wysokie progi, o które bardzo łatwo się potknąć, a także źle umiejscowione sprzęty sanitarne, na przykład za wysoko umieszczona umywalka lub za nisko zamontowana miska WC. Znaczenie ma też wybór wanny, która nie powinna być zbyt głęboka czy też całkiem zabudowana. Wszystko to może utrudnić seniorom korzystanie z łazienki i spowodować upadek.

łazienka dla seniora
Dodatkowe uchwyty i barierki mogą pomóc starszej osobie pewniej poruszać się po łazience.

Inną ważną kwestią, o jaką należy zadbać, jest odpowiednia przestrzeń w łazience, zwłaszcza gdy osoba starsza porusza się na wózku inwalidzkim. Zaczynając od samego wejścia do łazienki, warto zamontować nieco szersze drzwi. To umożliwi swobodne dostanie się do niej także na wózku. Minimalna szerokość wejścia powinna wynosić 90 cm, a w przypadku osób poruszających się na wózku inwalidzkim 150 cm.

Brodzik czy wanna?

Odwiecznym dylematem w przypadku urządzania łazienki dla seniora jest kwestia, czy wybrać brodzik z prysznicem czy też przystosowaną wannę. Tak naprawdę najważniejsze jest zdanie osoby starszej – to ona powinna zadecydować, z czego będzie jej się lepiej korzystać. Bywa, że osoby w podeszłym wieku są przyzwyczajone do wanny i nie chcą z niej rezygnować. Nie ma więc powodu ich do tego zmuszać – wystarczy odpowiednio dostosować wannę do występujących ograniczeń ruchowych. Istnieją wanny z wygodnymi drzwiczkami i siedziskiem, które znacznie ułatwiają starszym osobom wejście i wyjście, a także pozwalają usiąść podczas kąpieli w taki sposób, by potem bez problemu się podnieść.

łazienka dla seniora
Wanny dla seniorów posiadają specjalne drzwiczki i siedziska, co ułatwia wchodzenie, korzystanie i wychodzenie z wanny.

Tego typu udogodnienia pozwolą osobie starszej poczuć się bardziej samodzielnie i umożliwią jej dbanie o higienę bez pomocy osób trzecich, co bywa krępujące.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.