lustro łazienkowe

Jak optycznie powiększyć łazienkę?

Małe łazienki to problem wielu mieszkań w blokach. Często jest ona najmniejszym pomieszczeniem w całym mieszkaniu, co nie ułatwia jej aranżacji w wygodny i funkcjonalny sposób. Co więcej, nieumiejętne ustawienie mebli i sanitariatów, a także zastosowanie nieodpowiedniej kolorystki może sprawdzić, że mała łazienka będzie wydawać się jeszcze bardziej ciasna i ponura. Jak tego uniknąć? W jaki sposób optycznie powiększyć małą łazienkę?

Mała łazienka może być ergonomiczna

Już na etapie remontu łazienki warto zadbać o pozornie nieistotne szczegóły, które w końcowym efekcie dadzą nam optyczne powiększenie wnętrza. Co prawda, mała łazienka nie daje nam zbyt wielu możliwości aranżacyjnych, niemniej przy odrobinie kreatywności nadal może być nowoczesna i przytulna.

Jak dobrać kolory?

Przede wszystkim w małej łazience bez okna powinny dominować jasne kolory. Nawet jeśli decydujemy się na dodatki w ciemniejszym odcieniu, powinny być one jedynie drobnym elementem na tle dominującego jasnego koloru. Takie kolory sprawią, że łazienka będzie lekka, a dzięki temu wyda się nieco większa. Zaliczamy do nich przede wszystkim biel, odcienie kremowe i beżowe, chłodny błękit, pastelowa zieleń bądź róż, czy jasna szarość.

mała łazienka

Możemy połączyć je z białymi elementami wykończeniowymi lub meblami z jasnego drewna. Taka łazienka wygląda bardzo elegancko, a przy tym jej mały metraż nie wysuwa się na pierwszy plan.

Jak dobrać płytki?

Kolejny ważny wybór, przed jakim stoimy, remontując łazienkę, to rodzaj płytek. Istnieje opinia, że do małej łazienki należy wybrać małe płytki. Coraz częściej jednak w aranżacji małej łazienki uwzględnia się bardzo modne, wielkoformatowe kafle, zarówno na podłodze, jak i na ścianach. Okazuje się, że takie kafle świetnie powiększają optycznie przestrzeń. Istnieje jednak pewna zasada przy ich układaniu: jeśli mają podłużny, prostokątny kształt, należy układać je pionowo w niskich pomieszczeniach, gdyż dodatkowo optycznie je „wydłużą”, natomiast poziomo w wysokich pomieszczeniach, gdyż optycznie „poszerzą” przestrzeń. Oba zabiegi są mile widziane w małej, ciasnej łazience.

mała łazienka

Na rynku dostępne są płytki matowe, jak i w połysku. Zaleca się, by na ścianach w łazience położyć płytki w połysku, które odbijają światło, optycznie powiększając wnętrze. Z kolei na podłodze lepiej wybrać płytki matowe, ze względów praktycznych. Płytki matowe przy kontakcie z wodą nie stają się śliskie, nie będą więc stanowić zagrożenia dla użytkowników łazienki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.