płytki gresowe

Jak dbać o płytki gresowe w łazience?

Łazienka to miejsce, w którym szczególnie dbamy o czystość. Jednym z elementów jest dbanie o czyszczenie nawierzchni, by nie wnikał w nią brud, którego po czasie nie dałoby się już usunąć. Płytki gresowe, często wykorzystywane przy wykończeniu łazienki, to materiał szczególnie podatny na zabrudzenia. Jak więc o nie dbać?

Gres w łazience – jakiej wymaga pielęgnacji?

W utrzymaniu płytek gresowych w idealnym stanie najważniejsza jest regularność. Płytki gresowe wystarczy bowiem czyścić za pomocą mokrej ściereczki nasączonej detergentem przeznaczonym do tego typu nawierzchni (ważne, by środek ten nie miał właściwości ścieralnych!). To wystarczy, jeżeli będziemy czyścić je dość często. Po umyciu podłogi bardzo ważne jest, by wytrzeć ją do sucha.

płytki gresowe
Regularnie czyszcząc płytki gresowe specjalnym preparatem do tego typu nawierzchni, unikniemy wnikania brudu w ich strukturę.

Jeżeli na podłodze znajdują się jakieś oporne plamy lub przebarwienia, warto użyć specjalnego wywabiacza dedykowanego powierzchniom gresowym. Taki preparat nanosimy bezpośrednio na plamę bez wcześniejszego rozcieńczania w wodzie, czekamy, aż wyschnie i usuwamy mokrą gąbką. Preparat powinien wchłonąć plamę. Gres techniczny, czyli naturalny, jest łatwiejszy do pielęgnacji. Zwykle wystarczą ogólnodostępne środki czystości do czyszczenia kamienia naturalnego.

Impregnacja podłogi gresowej

Gres polerowany to jeden z nawierzchni gresowych, który wymaga impregnacji. Zadaniem impregnacji jest nie tylko ochrona nawierzchni przed wpływem wody i wilgoci czy przed zarysowaniami. Chodzi także o jej odświeżenie i nadanie blasku. Z tego względu zabieg ten warto co jakiś czas powtarzać. Gres polerowany można zaimpregnować specjalnym preparatem. Są to preparaty powstałe na bazie rozpuszczalników, które wypełniają otwarte pory. Dzięki temu powstaje bariera chroniąca płytki przed wnikaniem brudu czy wody.

płytki gresowe
Gres polerowany wymaga regularnej impregnacji.

Impregnację wykonuje się tuż po położeniu płytek, a przed fugowaniem. Można to zrobić za pomocą dużego pędzla, a następnie pozostawić do wyschnięcia na dobę. Następnie posadzkę należy wypolerować, zanim zaczniemy z niej korzystać. Tego typu zabieg wystarczy powtórzyć raz do roku, by posadzka prezentowała się jak nowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.