Wyposażenie łazienki dla niepełnosprawnych

Urządzając łazienkę dobieramy jej poszczególne elementy na podstawie własnych potrzeb, wygody, stanu portfela oraz upodobań i gustów. Jednak urządzając takie pomieszczenie musimy je dostosować do każdego domownika. Jeśli mieszkamy z osobą niepełnosprawną, musimy wziąć pod uwagę całkiem inne wyposażenie oraz jego usytuowanie. W zależności od stopnia niepełnosprawności ruchowej, należy dostosować wysokości usytuowania wyposażenia łazienki, jak też zapewnić dodatkowe elementy. Jeśli jednym z domowników jest osoba starsza lub po prostu będąca niepełnosprawna ruchowo w niewielkim stopniu, wtedy najczęściej wystarczy niewielka modyfikacja łazienki. Jeśli jednak mieszkamy z osobą poruszającą się na wózku, wtedy cała aranżacja łazienki powinna być dostosowana do bezpiecznego korzystania z niej przez tę osobę. Na rynku wciąż pojawiają się nowe rozwiązania dla łazienek, dostosowanych do potrzeb osoby niepełnosprawnej. Łazienkę możemy dostosować do konkretnej osoby korzystając z nowoczesnego wyposażenia, którego produkcją zajmują się znane firmy, z wieloletnim doświadczeniem.

prysznic dla niepełnosprawnych
prysznic dla niepełnosprawnych

Podstawowe wyposażenie
Najpowszechniejszym elementem ułatwiającym korzystanie z łazienki przez osobę niepełnosprawną są poręcze. Można wybrać poręcze, które swą pozycję zachowują na stałe, a także uchylne oraz nakładane. Ważne jest, by miały atest oraz można je było łatwo utrzymać w czystości. Poręcze zwykle umieszcza się po dwie przy misce toaletowej oraz po dwie przy umywalce. Każda strefa łazienki powinna być odpowiednio dostosowana. Oczywiście łazienka powinna być w miarę przestronna, by zapewnić możliwość manewrowania wózkiem. Z kolei dla osoby, która porusza się przy pomocy kul, zbyt duża łazienka będzie męczącym problemem.

strefa wc
strefa wc

Wanna i prysznic
Łatwość dostępu do poszczególnych stref łazienkowych jest najważniejsza. Na nic się nie przyda ławeczka pod prysznicem, jeśli brodzik będzie zbyt wysoki, by się do niego dostać. Ławeczka z kolei powinna być łatwo rozkładana, z oparciem oraz bardzo stabilna. Obok niej należy zamontować poręcze. Jeszcze lepszym udogodnieniem będzie drabinka na specjalnych prowadnicach. W strefie wannowej, jeśli taka jest wymagana, zaleca się umieścić wannę z dnem ryflowanym oraz pofałdowaną jego powierzchnią, by znacznie zmniejszyć ryzyko poślizgnięcia. Dodatkowo w wannach takich montuje się krzesełka. Do wyposażenia takiej łazienki należy także dodać schodki, które ułatwiają wejście do wanny.

Jedno przemyślenie nt. „Wyposażenie łazienki dla niepełnosprawnych”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.