okno w łazience

Wybieramy okno do łazienki

Łazienka to jedno z najbardziej narażonych na wystąpienie wilgoci pomieszczeń w domu. Duża wilgotność powietrza i częste zmiany temperatur sprawiają, iż w łazience trzeba szczególnie zadbać o odpowiednią cyrkulację powietrza. Jedną z możliwości jest montaż okna łazienkowego, które w zupełności zastąpi wentylatory i kratki wentylacyjne w łazience. Niemniej, wbrew pozorom, dobór okna do łazienki to wcale nie takie proste zadanie. Co wziąć pod uwagę przy jego zakupie? Jakie okna będą najlepsze?

Okno w łazience i jego najważniejsze funkcje

Jak już wspomnieliśmy na wstępie, okno w łazience ma przede wszystkim umożliwić odpowiednią cyrkulację powietrza w pomieszczeniu i przez to nie dopuścić do rozwoju wilgoci i pleśni. Ale na tym jego rola się nie kończy. Okno w łazience to wciąż niecodzienny widok, gdyż w większości mieszkań w blokach w ogóle nie przewiduje się jego montażu w tym pomieszczeniu.

okno w łazience

Poza tym sporo osób uważa, że okno zamontowane w łazience całkowicie odbiera prywatność, jaką powinno dawać to pomieszczenie. I tu dochodzimy do kluczowej sprawy – dobrze dobrane okno nie tylko zapewni przepływ powietrza, ale jednocześnie da nam poczucie intymności. Poza tym może stanowić ważny element dekoracyjny łazienki. Zatem jego wybór nie powinien być dziełem przypadku.

Jakie okno wybrać do łazienki?

Duże znaczenie dla funkcjonalności i trwałości okna łazienkowego ma materiał, z jakiego jest ono wykonane. Naturalnie musi ono być wytrzymałe na wilgoć, wysokie temperatury i parę wodną. Choć drewniane okno zapewne prezentowałoby się zjawiskowo w łazience zaaranżowanej w stylu loft, niestety szybko pod wpływem wilgoci uległoby wypaczeniu. Mając na uwadze trwałość materiału, najlepiej zdecydować się na PCV lub aluminium. Nie wymagają one żadnych specjalnych zabiegów konserwacyjnych czy pielęgnacyjnych, a mimo to przez lata świetnie radzą sobie z różnymi czynnikami zewnętrznymi. Wystarczy je regularnie przemywać delikatnym detergentem i raz czy dwa razy do roku sprawdzić jego stan techniczny, by okno w łazience służyło nam przez lata bez szwanku i w atrakcyjnym wyglądzie.

okno w łazience

Ale to nie jedyny czynnik, jaki należy wziąć pod uwagę, wybierając okno do łazienki. Mając na uwadze dostępność bardzo wielu różnych modeli okien, chcemy wybrać takie, które zapewni odpowiednią cyrkulację powietrza oraz intymność w pomieszczeniu. Niektóry decydują się na małe okienka tuż pod sufitem, przez które nie widać wnętrza łazienki i tego, co się w niej dzieje, ale ich uchylenie zapewnia stały dopływ powietrza do łazienki. Inni wolą zamontować duże okno, które zajmie jedną ścianę pomieszczenia. W takiej sytuacji warto zadbać o to, by miało ono funkcję uchylenia, tak, by nie wymagało otwierania go na oścież za każdym razem, gdy zechcemy wywietrzyć łazienkę.

okno w łazience

Ponadto, by zapewnić sobie prywatność, możemy zamontować w nim rolety lub nieduże zasłony, które dodatkowo dodadzą łazience uroku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.