wentylacja

Wentylacja łazienki – dlaczego tak istotna?

Nie od dziś wiadomo, że łazienka to jedno z najbardziej narażonych miejsc w domu na wilgoć, a co za tym idzie, także na pojawienie się pleśni. Bez odpowiedniej wentylacji jej pojawienie się jest praktycznie pewne. Jak więc zadbać o dobry przepływ powietrza w łazience? Jaki wentylator wybrać?

Jak rozpoznać źle działającą wentylację łazienkową?

Aby móc poprawić działanie wentylacji w naszej łazience, musimy najpierw rozpoznać objawy jej nieprawidłowej pracy. Są one bardzo widoczne, choć przez wielu z nas tak często ignorowane i traktowane za naturalne. O czym mowa? Na przykład o wiecznie zaparowanym lustrze łazienkowym, ręcznikach, które mimo suszenia w łazience są wciąż wilgotne czy chociażby skroplona woda na oknie lub urządzeniach sanitarnych. wentylacjaMogłoby się wydawać, że to naturalne, skoro w łazience stale unosi się para wodna. Ale dobrze wentylowana łazienka powinna szybko i sprawnie się osuszyć. Nadmiar wilgoci niestety wpływa na rozwój pleśni, których rodniki unoszą się w powietrzu i wpływają negatywnie na nasze drogi oddechowe. Poza tym od wilgoci szybciej niszczą się meble i urządzenia łazienkowe, może pojawić się nieestetyczny osad na fugach, a nawet zacząć odpadać płytki. Dlatego nigdy nie lekceważmy opisanych wcześniej symptomów wskazujących na nieprawidłową wentylację łazienki.

Odpowiedni wentylator do łazienki

Jeżeli już stwierdzimy, że w naszej łazience panuje nadmierna wilgoć, musimy jak najszybciej wyposażyć ją w odpowiedni wentylator. Być może ten, który służył nam do tej pory po prostu się wyeksploatował, albo jego rodzaj nie do końca pasuje do potrzeb w naszej łazience. Jak to ocenić? Przede wszystkim dobór wentylatora do łazienki będzie zależał od: jej wielkości, tego czy jest w niej okno czy nie oraz od tego, czy jest w niej piec gazowy. Co ciekawe, ustalenia te regulują także przepisy prawne. Na przykład, jeżeli w łazience znajduje się piecyk gazowy do podgrzewania wody, konieczna jest dodatkowa porcja tlenu dla procesu spalania. Słaba wentylacja w takiej łazience mogłaby więc być zagrożeniem dla zdrowia i życia domowników. Dlatego konieczne jest, by w łazience znalazła się wentylacja mechaniczna lub kratka wentylacyjna.wentylacja W przypadku tej drugiej opcji musimy regularnie sprawdzać, czy jest ona drożna oraz usuwać z niej zanieczyszczenia, które mogłyby blokować przepływ powietrza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.