Tapeta i kamień

Papierowy księżyc z nieba spadł… i osiadł na tapecie, którą udekorujemy dziś łazienkowe ściany. Tapety winylowe albo z włókien szklanych, pokryte warstwą lakieru lub farby, odporne na wilgoć, to wprost idealne rozwiązanie do łazienek o ścianach pełnych nierówności i skaz. Kleimy je zawsze przy użyciu wodoodpornego kleju. Tapety z włókna szklanego mają tę właściwość, że można je malować, a przy okazji są bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne. Potrafią przetrwać na ścianie nawet kilkadziesiąt lat! Tapety winylowe z kolei nie blakną – są odporne na wodę i światło, długo zachowując oryginalną kolorystykę.

Niekoniecznie po całości…

Wzorzyście

Możemy całe ściany okleić tapetami, albo potraktować tapety jak ozdobniki na wybranych powierzchniach. Jeśli chcemy wykończyć wzór układany z  kawałków tapety albo podzielić większą powierzchnię tapetowanej ściany na mniejsze elementy, możemy użyć borderów – taśm, pasków wykończeniowych/ozdobnych wykonanych z tego samego materiału, co tapety.

Elegancja i prostota

Tapety wzorzyste efektownie wyglądają jako kontrapunkt dla gładkich ścian wykończonych klasycznymi jednobarwnymi płytkami. Szalenie eleganckie są tapety ciemne w proste graficzne lub kwiatowe wzory. Można łączyć je z płytkami, ale także każdym innym materiałem wykończeniowym, jak tynk strukturalny, beton ozdobny czy kamień. Pamiętać należy, że tapety najlepiej trzymają się w łazience, w której jest dobra wentylacja i nagromadzona podczas kąpieli czy suszenia prania wilgoć ma szanse szybko odparować. W przeciwnym wypadku tapety mogą się odklejać.

Ściany z kamienia

Ascetycznie i stylowo

Kamień jest materiałem bardzo trwałym i odpornym na działanie czynników atmosferycznych. Odpowiednio wypolerowany, zaimpregnowany i dobrany do rozmiarów pomieszczenia kamień, doda uroku i elegancji każdej, nawet najmniejszej łazience. Ściany pokryte kamieniem wyglądają ascetycznie i stylowo. Pamiętać jednak trzeba, że nie każdy kamień dobrze prezentuje się na małej powierzchni – o ile trawertyn czy onyks dodadzą miniaturowej łazience uroku, o tyle marmur może wyglądać przytłaczająco i nieelegancko.

Nie każdy rodzaj kamienia nadaje się na posadzkę; jeśli chcielibyśmy iść za ciosem i użyć jednego surowca na ścianie i podłodze, zawsze musimy sprawdzić odporność kamienia na podwyższoną wilgotność.

Tapety są zdecydowanie tańsze, niż kamień. Jeśli więc planujemy jedynie podrasować małą łazienkę w wynajmowanym mieszkaniu, lepiej zaopatrzyć się w kolorowe rolki, dobry klej i… odrobinę cierpliwości. Położenie tapety samodzielnie nie wymaga ani szczególnego wysiłku, ani umiejętności.


 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.