Suszarki na pranie

W większości łazienek w budownictwie wielkopłytowym nie ma miejsca na suszenie prania. Wygospodarowujemy je z konieczności, mając do wyboru albo obwieszenie kaloryferów w całym mieszkaniu, albo ustawienie sporych rozmiarów suszarki w pokoju gościnnym lub sypialni. Obydwa rozwiązania są czesto stosowane, ale uprzykrzają życie: zapach wilgotnego prania jest na dłuższą metę uciążliwy, zwłaszcza zimą, nawet jeśli używamy pięknie pachnącego płynu do płukania tkanin.

Pod sufitem i na wannie

Suszarka podsufitowa

Dobrym rozwiązaniem dla małych łazienek są suszarki podsufitowe, które zajmują mało miejsca, sprawiają, że pranie ocieka bezpośrednio do wanny i ma ryzyka zamoczenia podłogi, a kiedy są nieużywane – są też niemal niewidoczne. Inna koncepcja, to suszarka umieszczana na wannie i układana w zależności od potrzeb – np. można na niej ułożyć odzież wełnianą, która wymaga suszenia w stanie rozłożonym, której nie wolno wykręcać i skutkiem tego z naszego ukochanego zimowego swetra woda leje się ciurkiem. Ociekając do wanny w pozycji leżącej nie deformuje się, nie wyciąga, nie traci sprężystości.

Suszarkę nawannową można złożyć i schować nawet w szczelinie między szafkami; zajmuje bardzo mało miejsca.

Suszarka nawannowa

Suszarki stojące…

…doskonale sprawdzają się w łazienkach dużych, w których można wygospodarować przestrzeń na małą domową pralnię i suszarnię, albo właśnie w pomieszczeniach gospodarczych pełniących rolę suszarni. Ilość miejsca do suszenia bywa na nich ogromna – pomieszczą nawet kilka prań, a swoje miejsce znajdą na nich najmniejsze i największe elementy garderoby,  a także bielizna pościelowa, koce czy kurtki. W zależności od konstrukcji, suszarka stojąca może zajmować dużo lub mało miejsca – ustrukturowana w pionie jest znacznie oszczędniejsza, niż ta z rozkładanymi „uszami” bocznymi.

Suszarka stojąca

Oczywiście suszarki stojące nie zawsze muszą być rozkładane na całej swej powierzchni – z uwagi na mocowania poszczególnych skrzydeł na zawiasach albo na fakt, że skrzydła wzajemnie się podpierają, można rozłożyć tylko część suszarki jeśli akurat mamy mało upranych ubrań.

Suszarka na pranie nigdy nie będzie ozdobą łazienki. Warto jednak zadbać o to, aby nie była elementem odstręczającym. Wszak nasza codzienność pełna jest banalnych zadań do wykonania. Praniu czy zmywaniu, dzięki estetycznym i funkcjonalnym przedmiotom próbujemy nadać walor nawet jeśli nie przyjemności, to przynajmniej sensowności. Funkcjonalna suszarka na pranie może stać się takim przedmiotem. I zawsze nadzieja w pogodzie: wraz z nastaniem wiosny będziemy mogli wystawić pranie na balkon bądź do ogrodu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.