umywalka

Rodzaje umywalek łazienkowych

Umywalka łazienkowa to jeden z ważniejszych elementów jej wyposażenia. Służy nam do porannej higieny i nie tylko. Jeśli odpowiednio ją dobierzemy, może też stanowić element dekoracyjny. Bardziej jednak istotna jest wygoda użytkowania. Zobaczmy więc, jakie istnieją rodzaje umywalek łazienkowych i jakie wymagania spełniają, jeśli chodzi o funkcjonalność i estetykę.

Umywalki łazienkowe

Z pewnością wybór umywalki łazienkowej nie jest prosty. Na rynku aż roi się od umywalek w różnych kształtach, kolorach, wymiarach. Ze względu na te różnice można je sklasyfikować na kilka rodzajów. Pierwsze różnią się od siebie sposobem montażu. Są umywalki wiszące i stojące, na przykład wpuszczane lub wbudowane w blat. Najprostsze w montażu, a jednocześnie najbardziej solidne i praktyczne są umywalki stojące.

umywalka
Umywalka stojąca na blacie.

Można je zamontować w blacie lub szafce łazienkowej, są też dostępne w różnych kształtach i kolorach, co sprawia, że dzięki nim łazienka może nabrać wyjątkowego wyglądu. Jednocześnie są bardzo funkcjonalne i trwałe. Z kolei umywalki wiszące montuje się na ścianie przy pomocy odpowiednich śrub.

umywalka
Umywalka wisząca.

Montaż jest o tyle skomplikowany, że musimy zadbać, by umywalka pod wpływem użytkowania nie opadła. Tego typu umywalki stosuje się w małych łazienkach, na przykład w bloku, gdyż są dostępne w pomniejszonych wymiarach i nie zabierają zbyt dużo miejsca. Istnieją też umywalki „dwa w jednym” – wiszące z możliwością montażu na postumencie. To rozwiązanie jest bardzo nowoczesne, niemniej sprawdza się głównie w dużych łazienkach, gdyż postument zabiera dodatkową przestrzeń, nie dając żadnych dodatkowych funkcji, prócz dekoracyjnej.

Istotne jest także to, z czego umywalka łazienka jest wykonana. Najpopularniejsze obecnie są umywalki ceramiczne, gdyż są trwałe i odporne na zarysowania lub obicia, a jednocześnie łatwo zadbać o ich czystość. Nowoczesne umywalki ceramiczne posiadają specjalną powłokę, która ogranicza osadzanie się kurzu i brudu. Ale istnieją też umywalki marmurowe i granitowe.

umywalka
Umywalka marmurowa.

Są one wyjątkowo ciężkie, ale i wyjątkowo trwałe – w końcu z tych materiałów tworzy się zewnętrzne podesty czy parapety. Mimo iż takie umywalki są dość drogie, z pewnością posłużą nam wiele lat, a przy odpowiedniej konserwacji czas nie odbije na nich śladu. W sprzedaży dostępne są też umywalki ze stali nierdzewnej, które cechują się przede wszystkim praktycznością, gdyż są solidne, trwałe, odporne na środki chemiczne i wilgoć, a przy tym łatwo dbać o ich ładny wygląd i czystość.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.