Bateria łazienkowa stojąca.

Rodzaje i funkcje baterii łazienkowych

Ponieważ łazienka, to miejsce, w którym korzystamy głównie z wody, jej podstawowym elementem wyposażenia są baterie łazienkowe. Znajdują się one zarówno przy umywalce, jak i wannie bądź prysznicu. Jakie istnieją rodzaje baterii łazienkowych? I jakie mają funkcje? Prześledźmy je pokrótce.

Baterie naścienne i stojące

Podstawową różnicą wśród baterii łazienkowych jest sposób ich montażu. Rozróżniamy baterie naścienne oraz stojące. Naścienne, jak sama nazwa wskazuje, montowane są w ścianie nad umywalką bądź wanną. Montaż baterii naściennych trzeba zaplanować już wcześniej w trakcie remontu, ponieważ konieczne jest odpowiednie rozmieszczenie instalacji wodnej i jej przyłączeń. Należy odpowiednio wyprowadzić króćce przyłączeniowe, a odległość między wyjściami ciepłej i zimnej wody musi wynosić około 15 cm, natomiast przestrzeń między baterią, a armaturą – 15 – 17 cm.

Modele stojące można umieścić w specjalnie do tego przeznaczonych otworach wykonanych fabrycznie w wannach lub umywalkach. Średnica takich otworów wynosi przeważnie 28 – 35 mm. Do najpopularniejszych baterii zaliczamy jedno- i dwuotworowe, ale coraz częściej pojawiają się także trzy- i czterootworowe – te zaliczamy do modeli ekskluzywnych.

Baterie jedno i dwuuchwytowe

Bateria jednouchwytowa.
Popularny model baterii jednouchwytowej stojącej.

Baterie łazienkowe różnią się też od siebie ilością uchwytów. Dotychczas na rynku były dostępne głównie baterie z dwoma uchwytami, osobno na zimną i ciepłą wodę. Niestety, takie rozwiązanie jest mało oszczędne, gdyż musimy regulować ilość zimnej i ciepłej, a to sprawia, że tak naprawdę tracimy jej sporo, zanim uzyskamy odpowiednią temperaturę. Wynika to z różnic ciśnień i temperatur wody w obydwu uchwytach. Dlatego coraz częściej wybierane są baterie jednouchwytowe. Ich niekwestionowaną zaletą jest większa ekonomiczność, ponieważ taki pojedynczy uchwyt umożliwia szybsze i sprawniejsze ustawienie wody na dowolnej temperaturze bez potrzeby jej lania. Głowica baterii w bateriach jednouchwytowych jest odpowiedzialna za mieszanie ciepłej i zimnej wody, jest więc też częściej narażona na usterki. Warto więc wybrać solidny model suwakowy, ceramiczny, który jest trwalszy, a także jest wyposażony w filtr, który chroni przed rdzą czy piaskiem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.