piecyk gazowy

Piecyk gazowy w łazience – jak go ukryć?

Piecyk gazowy to częsty element „wystroju” łazienki, niekoniecznie przez nas kochany. W małej łazience może zabrać sporo miejsca i rzucać się w oczy na tyle, by psuć ogólne wrażenie wizualne. W takiej sytuacji warto zaplanować przestrzeń w taki sposób, by ukryć piecyk gazowy. Jakie pomysły można wykorzystać, by zrobić to skutecznie, a jednocześnie uwzględniając ważne przepisy bezpieczeństwa?

Piecyk gazowy w łazience – ogólne zasady

Zanim zdecydujemy się na przerobienie aranżacji łazienki i ukrycie piecyka gazowego, bądź też zmianę jego umiejscowienia, musimy mieć świadomość, że każda taka zmiana powinna być poprzedzona opracowaniem dokumentacji budowlanej i uzyskaniem pozwolenia na ingerencję w instalację gazową. Poza tym wszelkie takie prace musi wykonać wyłącznie wykwalifikowany fachowiec z uprawnieniami. Ukrycie piecyka gazowego musi odbyć się bowiem zgodnie z zasadami bezpieczeństwa. A co mówią w tej kwestii przepisy?

piecyk gazowy

Po pierwsze, kotły gazowe możemy instalować w pomieszczeniach o wysokości minimum 2,2 m w nowym budownictwie oraz 1,9 m w domach już istniejących. Po drugie, kubatura takiego pomieszczenia, w którym ma się znaleźć piecyk gazowy, nie może być mniejsza niż 8 m3 w przypadku urządzeń pobierających powietrze do spalania z tego samego pomieszczenia, oraz nie mniejsza niż 6,3 m3 w przypadku urządzeń posiadających zamkniętą komorę spalania. Po trzecie, w pomieszczeniach nieprzeznaczonych do stałego pobytu osób należy uwzględnić minimum 1 m3 kubatury na 4,65 kW mocy cieplnej piecyka gazowego.

Pomysły na ukrycie piecyka gazowego w łazience

Jednym z najpopularniejszych sposobów na ukrycie piecyka gazowego w łazience jest obudowa szafkowa, pod warunkiem, że nasz piecyk posiada zamkniętą komorę spalania. Dzięki temu istnieje możliwość obudowania piecyka ze wszystkich stron, poza górą i dołem. Takie rozwiązanie pozwoli na swobodny przepływ powietrza.

piecyk gazowy

Ważne jest też zapewnienie swobodnego dostępu do piecyka w razie jego awarii. Drzwi od zabudowy szafkowej mogą stanowić spójny element wyposażenia z resztą umeblowania, mogą też posiadać wbudowane lustro albo zamiast drzwiczek można zamontować roletę czy żaluzje. Innym pomysłem na ukrycie piecyka jest zamontowanie go we wnęce, na przykład nad zabudową stelażu podtynkowego lub nad pralką. W ten sposób piecyk sam naturalnie się schowa i jednocześnie nie zabierze dodatkowej przestrzeni w łazience.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.